محکومیت پنج پیکارجوی جهادگرا در استرالیا

پلیس استرالیا- آرشیو
Image caption پلیس استرالیا عملیات وسیعی را در ارتباط با توطئه تروریستی به اجرا در آورده بود

یک قاضی استرالیایی پنج نفر را به جرم توطئه برای انجام حملات تروریستی در سیدنی، به حبس های دراز مدت از 23 تا 28 سال محکوم کرده است.

این پنج نفر در سال 2005 به دنبال اطلاعاتی که صاحب یک مغازه اسلحه فروشی در اختیار پلیس قرار داده بود، دستگیر شده بودند.

پلیس در خانه آنان مواد شیمیایی انفجاری و نیز راهنمای ساختن بمب را کشف کرده بود.

دادستان دادگاه گفت یکی از مجرمین در یک اردوگاه آموزشی گروه پیکارجوی لشکر طیبه، در پاکستان شرکت کرده بود و بعدا یک اردوگاه شبه نظامی در روستایی در ایالت ویلز جنوبی جدید، برای آموزش سه نفر دیگر دایر کرده بود.

در جریان ده ماه محاکمه این پنج نفر که طولانی ترین محاکمه در تاریخ دادگستری استرالیا بود، داستان گفت دستگیرشدگان در اعتراض به شرکت استرالیا در عملیات جنگی در عراق و افغانستان قصد حمله تلافی جویانه داشته اند و دارای اعتقادات مذهبی انعطاف ناپذیر بوده اند.

دادستان گفت در مواردی محکومین از خود ناشیگری و بی تجربگی نشان داده بودند ولی این موضوع از خطری که از جانب آنان متوجه مردم بوده کم نمی کند.

دادستان افزود چنانچه این پنج نفر در سال 2005 دستگیر نمی شدند به طور مسلم توطئه خود را در اوایل سال 2006 به اجرا در می آوردند.

قاضی دادگاه اجازه اعلام نام محکومین را به رسانه ها نداده است.

استرالیا روابط نزدیکی با آمریکا دارد و از اولین کشورهایی بود که نیروهای خود را به افغانستان و عراق اعزام داشت.

در خاک استرالیا حملات خشونت آمیز در اعتراض به همکاری این کشور با نیروهای خارجی مستقر در عراق و افغانستان صورت نگرفته ولی از سال 2001 تا کنون در جریان بمبگذاری های پیکارجویان در اندونزی، 95 استرالیایی جان خود را از دست داده اند.