محکومیت اعضای حزب تحریر در تاجیکستان

Image caption ظرف یک هفته اخیر اعضای دو گروه مذهبی غیر قانونی در تاجیکستان مجازات شده اند

دادگاه شهر دوشنبه، پایتخت تاجیکستان ۱۲ عضو حزب تحریر، یک سازمان مذهبی غیرقانونی را برای مدت ۸ تا به ۱۴ سال محکوم به زندان کرد.

در میان این افراد یک دانش آموز مدرسه متوسط ‌نیز به سه سال زندان مجازات شده است.

همچنین، دو شهروند ازبکستان که نیز عضو حزب تحریر بوده‌اند، برای مهلت های طولانی به زندان محکوم شده‌اند.

منابع دادگاه شهر دوشنبه خبر دادند که اخیراً میرزعلی کریمف، قاضی این دادگاه، جلسه محاکمه ۱۲ نفر را به اتهام عضویت در حزب تحریر برگزار کرده و حکم آنها را صادر کرده است.

تأکید می‌شود که این افراد در پاییز سال گذشته در شهر دوشنبه و نواحی اطراف آن بازداشت شده و شش تن از آنها برای بار دوم به اتهام عضویت در حزب تحریر محاکمه شده‌اند.

دادگاه، این افراد را در تأسیس گروه غیرقانونی، دعوت به تغییر ساخت دولتداری و برانگیختن نزاع های مذهبی و قومی مجرم شناخته است.

گفته می‌شود عظمت وهابف، رهبر گروه حزب تحریر، ساکن ناحیه باباجان غفورف ولایت سغد است که دادگاه او را برای ۱۴ سال روانه زندان کرده است.

در گذشته آقای وهابف به اتهام مشابهی پنج سال زندانی شده بود.

در میان این گروه صالح جان همزه‌یف، جوانترین عضو حزب تحریر نیز بوده است که در کلاس ۱۱ مدرسه ‌تحصیل می کند. دادگاه با درنظرداشت سن این جوان، او را تنها برای سه سال به زندان محکوم کرده است.

اعضای دیگر این گروه از هشت تا به ۱۳ سال به زندان محکوم شده‌اند که در میان آنها دو شهروند ازبکستان نیز دیده می شوند.

از مصوبه دادگاه چنین برمی‌آید که احمد‌الله منگلی یف، ساکن ناحیه دهنو ولایت سرخاندریای ازبکستان و عبدالمنان یونسف، ساکن ناحیه سرآسیای این کشور برای عضویت در حزب تحریر مورد پیگرد قانونی نهادهای امنیتی ازبکستان قرار داشته و در پی تعقیب مأموران امنیتی آن کشور به تاجیکستان فرار کرده‌اند.

ولی نهادهای انتظامی و امنیتی تاجیکستان بعد از مدتی توانسته‌اند آنها را در شهر دوشنبه بازداشت کنند.

دادگاه آقای منگلی یف را برای ۱۳ سال و آقای یونسف را برای ۱۰ سال روانه زندان کرده است.

سال ۲۰۰۱ دادگاه عالی تاجیکستان حزب تحریر را یک گروه تندرو خوانده و فعالیت آن را در قلمرو این کشور ممنوع اعلام کرد. صدها نفر از جانبداران این گروه تا کنون برای مهلت های طولانی روانه زندان شده‌اند.

در بیانیه هایی که اخیراً منتشر شده و به حزب تحریر منسوب می‌شوند، از موارد شکنجه و کشته شدن جانبداران این گروه در بازداشتگاههای تاجیکستان خبر داده شده است. این گروه همچنین خریداری سهمیه‌های نیروگاه "راغون" را تحریم کرده است.

از سوی دیگر، دادگاه ولایت سغد اخیراً محاکمة چهار نفر را به اتهام عضویت در جنبش اسلامی ازبکستان، یک گروه دیگر ممنوع در تاجیکستان، به مهلت های هشت تا ۳۰ سال به زندان محکوم کرده است.

دادگاه این افراد را در تأسیس گروه نظامی غیرقانونی، افراط گرایی و تروریسم مجرم شناخته است.

در میان این چهار نفر نصیب‌الله زبیرزاده، ۱۶ ساله، نیز یک شاگرد کلاس ۱۱ مدرسه متوسط ‌بوده است که در همکاری با این گروه مجرم شناخته شده است.

دادگاه ثابت کرده است که این جوان به مخفیگاه عموی خود که نیز عضو جنبش اسلامی ازبکستان بوده است، مواد غذایی انتقال می‌داده است.

مطالب مرتبط