به روز شده:  18:55 گرينويچ - سه شنبه 16 فوريه 2010 - 27 بهمن 1388

مشرف: برای مبارزه با تروریسم جایی برای عقب نشینی نیست

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

پرویز مشرف، رئیس جمهور سابق پاکستان، معتقد است که مرکز اصلی مبارزه با تروریسم که به گفته او پدیده ای جهانی است در افغانستان و مرز مشترک این کشور با پاکستان قرار دارد.

آقای مشرف در سخنانی در مؤسسه سلطنتی امور بریتانیا موسوم به «چتم هاوس» با عنوان «چالشهای امنیتی پاکستان» (۱۵ فوریه) افزود که در این مبارزه پیروزی مهمترین اصل است و "جایی برای عقب نشینی و یا شکست وجود ندارد."

ژنرال مشرف در ابتدای اظهارات خود نگاهی به سابقه تاریحی «جهاد» در افغانستان کرد و گفت که در جنگها و درگیریهای بین سالهای ۱۹۷۹ تا ۱۹۸۹ بسیاری از نخبگان و روشنفکران افغان از این کشور خارج شدند و بنابر این تسلط گروههای جهادی در افغانستان بدون حضور این روشنفکران صورت گرفت.

او در ادامه افزود که در سالهای بعد و تا حملات ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ در آمریکا و پس از آن جامعه جهانی مرتکب سه اشتباه عمده شد:

اول آنکه پس از خروج نیروهای شوروی از افغانستان، آمریکا و جامعه جهانی افغانستان و پاکستان را رها کردند؛ و در عین حال این قدرتها هیچ استراتژی برای بازگشت هزاران نیروی «جهادی» که در افغانستان به نبرد مشغول بودند به زندگی عادی تدوین و اجرا نکردند.

دوم اینکه در سالهای حضور طالبان در افغانستان، جامعه جهانی ارتباطی با طالبان نداشت و تنها سه کشور امارات متحده عربی، عربستان و پاکستان رژیم طالبان را به رسمیت می شناختند و از بین این سه فقط پاکستان بود که با طالبان ارتباط دیپلماتیک داشت؛ امری که به گفته آقای مشرف پاکستان را همواره در معرض انتقاد غرب قرار داده بود.

آقای مشرف معتقد است که طالبان که به گفته او پشتون و بخشی از جامعه افغانستان بوده و هستند مورد انزوا قرار گرفتند.

به گفته آقای مشرف اشتباه سوم پس از ۱۱ سپتامبر صورت گرفت و طالبان در مقابل گروههای دیگر از جمله ائتلاف شمال که مخالف طالبان بود قرار گرفت و انزوای بخشی از جامعه افغانستان بیش از پیش صورت پذیرفت.

آقای مشرف تأکید می‌کند که «همه طالبان پشتون هستند اما همه پشتونها (البته) طالبان نیستند» و باید تلاش کرد تا پشتونها را به خصوص در ساختار قدرت در کشور جذب کرد . وی گفت این کار «نیاز به تغییر استراتژی» دارد.

به گفته آقای مشرف این تغییر استراتژی نیازمند اتخاذ روشهای سیاسی است. او گفت که تلاش او و کشورش برای نزدیکی با طالبان همه و همه برای جذب بخشی از جامعه افغانستان به ساختار سیاسی کشور بوده است و تلاشها برای مذاکره و امضای قرار داد با قبایل محلی در منطقه قبایلی پاکستان نیز در همین راستا و برای کاهش خشونتها بوده است.

او گفت که دوری از این سیاست هر چه بیستر باعث منزوی شدن این بخش از جامعه افغانستان شده است و در عمل و به دنبال این سیاستها بسیاری از ستیزه جویان به پاکستان فرار کرده و از آنجا به فعالیتهای خود ادامه داده و در عمل و در نتیجه آن باعث رشد افرط گرایی در پاکستان نیز شده اند.

دلیل اتمی شدن پاکستان تهدیدی است که وجود دارد و اگر هند اتمی نمی شد پاکستان هم اتمی نمی شد.

مشرف

رهبر سابق نظامی پاکستان گفت سیاستهای دولت او در مقابله با طالبان، بویژه طالبان پاکستان و افراط گرایان این کشور، مبنی بر مذاکره و معامله با آنها برای جذب هرچه بیشتر نیروهای طالبان و حامیان آنها بوده است.

او در این خصوص گفت که اکنون همین سیاستها (مذاکره با طالبان) در حال دنبال شدن است اما با این تفاوت "که در آن هنگام ما از موضع قدرت صحبت می کردیم و اکنون از موضع ضعف."

ژنرال مشرف که اکنون بازنشسته و بیشتر اوقات خود را در لندن می گذراند معتقد است که ۴ تهدید اصلی برای پاکستان وجود دارد: القاعده، طالبان، بویژه در وزیرستان شمالی و جنوبی و باجور، طالبانیزه شدن پاکستان و در رابطه با همین موضوع گسترش افراط گرایی در جامعه پاکستان.

به گفته آقای مشرف مبارزه با تروریسم و افراط گرایی که در شکل جهانی خود در مناطق شمالی آفریقا (الجزیره و مالی) و در آسیای مرکزی-شمال چین (ترکستان) و یا شبه جزیره عربستان به نمایش گذاشته شده است نیاز به مقابله با آنچه که وی آن را "مرکز ثقل تروریسم" یعنی افغانستان خواند، دارد و به گفته آقای مشرف این سیاست نیاز به یک استراتزی سه جانبه دارد: نظامی، سیاسی و اقتصادی-اجتماعی.

او درعین حال گفت برای مبارزه با تروریسم هند نیز باید فعال باشد و بویژه در خصوص زمینه حل معضل کشمیر و وجود افراط گرایی در بین جوانان هندی اقدام کند.

او تاکید کرد که دو کشور در عین حال باید با یکدیگر همکاری کنند و البته هند باید در امور بلوچستان پاکستان مداخله نکند.

آقای مشرف در پاسخ به سوال بخش آنلاین فارسی بی بی سی در خصوص اینکه بدون لحاظ مبارزه با تروریسم در افغانستان که بخش اصلی سخنان نیم ساعته آقای مشرف را در بر داشت، خود پاکستان برای مبارزه با تروریسم و افراط گرایی چه کرده است بویژه که بخشی از مشکلات منجر به ترویسم و بنیادگرایی در خود مناطق قبیله ای پاکستان است مانند توسعه نیافتگی، سنتهای قومی و گروههای مذهبی که بطور سنتی در منطقه فعال هستند گفت که در این خصوص پاکستان یک استراتژی اجرا کرد.

او گفت این استراتژی پنج بخش دارد: ۱- کنترل سوء استفاده از مساجد از سوی روحانیون البته برخی از مساجد، ۲- کنترل چاپ و نشر مطالب تفرقه انگیز چه مذهبی و چه قومی، ۳- منع گروهها و سازمانهای تروریستی و اطمینان اینکه این گروهها با نام دیگر ظاهر نشوند، ۴- کنترل و بهبود مطالب تدریسی مراکز آموزشی، و ۵- کنترل مدارس مذهبی.

آقای مشرف در عین حال در خصوص اینکه تا چه اندازه این اقدامات انجام شده و موفقیت آنها چقدر بوده جزئیاتی ارایه نداد اما تاکید کرد که مرکز مبارزه با افراط گرایی در مناطقی است که در حال حاضر در آنجا عملیات در حال اجراست. به گفته ژنرال مشرف ابتدا باید در این منطقه پیروز شد تا بعد در بقیه مناطق به پیروزی رسید.

رئیس جمهور سابق پاکستان در پاسخ یکی دیگر از شرکت کنندگان به سوالی در خصوص کاهش سلاحهای اتمی هند و پاکستان گفت که او بر این عقیده است که دو کشور باید در توافقی دو جانبه سلاحهای هسته ای خود را کاهش دهند و در واقع جنوب آسیا را منطقه عاری از سلاحهای اتمی کنند.

آقای مشرف گفت که دلیل اتمی شدن پاکستان تهدیدی است که وجود دارد و اگر هند اتمی نمی شد پاکستان هم اتمی نمی شد. او گفت که اگر هند سلاح اتمی دارد، پاکستان هم دارد و اگر هند موشک دارد، پاکستان هم موشک خواهد داشت و این خواست مردم پاکستان و افتخار کشور است.

آقای مشرف در رابطه با سوالی دیگر در خصوص اینکه تهدید اصلی برای پاکستان چیست، آیا افراط گرایی و یا هند، گفت در حال حاضر البته تهدید اصلی تروریسم است.

اما آقای مشرف تاکید کرد که این بدان معنی نیست که بقیه تهدیدها از بین رفته است. پاکستان از سوی مرزهای شرقی خود با تهدید مواجهه است و نیروهای مختلف و بزرگ نظامی هند علیه پاکستان آماده هستند.

آقای مشرف همچنین تاکید کرد که ساختار مدیریت کنترل سلاحهای هسته ای و حفاظت از این سلاحها در پاکستان منظم و دقیق است و ساختارهایی برای آن تدوین و به اجرا گذشته شده و خطر اینکه این گونه سلاحها بدست افراط گرایان بیافتد وجود ندارد.

پرویز مشرف در کودتایی در اکتبر سال ۱۹۹۹ در پاکستان به قدرت رسید و در اوایل سال ۲۰۰۸ میلادی مجبور به کناره گیری از قدرت شد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.