خط آهن ترکیه - عراق دوباره به راه افتاد

خط راه آهن
Image caption راه آهن بین ترکیه و عراق دوباره آغاز بکار کرد

امروز (سه شنبه 16 فوریه) برای اولین بار پس از ده ها سال قطاری که شمال عراق را به ترکیه وصل می کند، دوباره به راه افتاد. هردو کشور امیدوارند که بازگشائی این خط ارتباطی تاریخی، به توسعه روابط بین آنها کمک کند.

روابط بازرگانی ترکیه و عراق اخیرا با سرعتی بی سابقه رو به گسترش گذشته است.

حدود صد سال پیش آلمانی ها کار ساختن راهی ارتباطی بین برلین و بغداد را آغاز کردند، به این امید که از ترکیه هم راهی به خلیج فارس باز کنند.

سه دهه طول کشید تا قسمت های مختلف این راه تکمیل شود. اما دو جنگ اخیر در عراق، روی شبکه راه آهن این کشور هم تاثیر گذشته است. خطوط ارتباطی بین عراق و کشورهای همسایه از سال های دهه 80 میلادی به بعد مرتب و منظم نبوده است.

اما با حرکت این قطار از شهر موصل به سمت شهرغازی عنتاب در شرق ترکیه امید میرود که وضعیت تغییر کند.

این قطار هجده ساعت در راه خواهد بود تا به غازی عنتاب برسد تا بعد از آن دوباره راهی موصل بشود. این قطار در مسیر خود از خاک سوریه می گذرد و پس از طی 500 کیلومتر و عبور از دو مرز بین المللی وارد ترکیه می شود.

افتتاح این خط آهن مظهر روابط روبه توسعه بین این سه کشور است. دولت ترکیه پس از غلبه بر نگرانی هایش از بابت ملی گرائی کردهای این کشور، اکنون روابط بازرگانی قابل ملاحظه ای با دولت خودگردان کردها در شمال عراق برقرار کرده است.

ارزش مبادلات بازرگانی بین ترکیه و منطقه خودگردان کردها، در حدود ده میلیارد دلار در سال است. نزدیک به هشتاد درصد کالاهائی که در این منطقه فروخته می شود، در ترکیه تولید شده است.

روابط بین سوریه و عراق، روابطی شکننده تر است. در گذشته سوریه متهم به حمایت از شورشیانی شده است که در عراق بمب گذاری های بزرگی انجام داده اند.

اما، روابط اقتصادی بین عراق و سوریه و همینطور بین سوریه و ترکیه به شدت رو به رشد است.

ترکیه به تدریج شبکه راه آهن خود را به قطارهای سریع السیر مجهز می سازد. عراق هم برنامه هایی برای سرمایه گذاری در خطوط آهن خود دارد. دولت ترکیه اکنون صحبت از احداث راه آهنی می کند که ترکیه را به پاکستان وصل کند.

مطالب مرتبط