طرح آمریکا برای ساخت نیروگاه های تازه اتمی

نیروگاه اتمی
Image caption اینها نخستین نیروگاه های اتمی است که پس از 30 سال در آمریکا ساخته می شود

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا اختصاص 8 میلیارد دلار ضمانت وام فدرال برای کمک به ساختن نخستین نیروگاه های اتمی آمریکا پس از سه دهه را اعلام کرده است.

قرار است دو نیروگاه تازه توسط شرکت برق "سادرن کمپانی" در ایالت جئورجیا ساخته شود.

آقای اوباما گفت که این نیروگاه ها که آنها را "ایمن و پاکیزه" توصیف کرد، برای برآورده کردن نیازهای آینده در زمینه انرژی لازم هستند.

از زمان حادثه سال 1979 در نیروگاه "تری مایل آیلند" هیچ نیروگاه تازه ای در آمریکا ساخته نشده است.

‘حقوق خوب’

آن حادثه ناشی از ذوب بخشی از هسته یکی از راکتورها در پنسیلوانیا بود، که باعث آزاد شدن گازهای رادیواکتیو در اتمسفر شد.

رئیس جمهور آمریکا گفت که این پروژه "طی هشت سال هزاران شغل تازه عمرانی ایجاد خواهد کرد" و پس از عملیاتی شدن این تاسیسات "صدها شغل با حقوق خوب به وجود خواهد آمد."

او افزود که این "تنها آغاز" تلاش ها برای توسعه نسل تازه ای از فناوری های ایمن و پاکیزه است که به مقابله با تغییرات اقلیمی کمک خواهد کرد.

دو نیروگاه اتمی تازه در یک تاسیسات موجود اتمی در جئورجیا ساخته خواهد شد.

"سادرن کمپانی" گفت که سه هزار شغل عمرانی ایجاد خواهد شد و پس از راه اندازی نیروگاه 850 نفر نیز به استخدام دائمی در خواهند آمد.

‘برآوردن نیازهای انرژی’

آقای اوباما گفت: "نمی توانیم در مورد مساله ای که بر اقتصاد، امنیت و آینده سیاره ما تاثیر می گذارد، همچنان درگیر مجادله های کهنه میان چپ و راست باشیم."

"برای برآورده کردن نیازهای روزافزون انرژی و جلوگیری از بدترین عواقب تغییرات اقلیمی، باید عرضه نیروی اتمی را افزایش دهیم. مساله به همین سادگی است."

دیوید راتکلیف مدیر عامل شرکت "سادرن کمپانی" گفت که اعلامیه رئیس جمهور آمریکا "مهر تایید مهمی بر نقشی است که نیروی اتمی باید در تنوع بخشیدن به سبد انرژی کشور و کمک به مهار تصاعد گازهای گلخانه ای بازی کند."

در حال حاضر 104 راکتور فعال اتمی در 31 ایالت آمریکا که حدود یک پنجم برق کشور را تامین می کنند وجود دارد.

شمار راکتورهای اتمی درحال ساخت در جهان 56 عدد است.

مطالب مرتبط