آمریکا و سوریه بهبود روابط دوجانبه را بررسی می کنند

سفارت آمریکا در دمشق
Image caption با اعزام سفیر جدید انتظار می رود سفارت آمریکا در دمشق فعالتر شود

یک مقام ارشد آمریکایی برای گفتگو پیرامون بهبود روابط این کشور و سوریه عازم دمشق شده است.

روز چهارشنبه، 28 بهمن (17 فوریه)، ویلیام برنز، معاون وزارت امور خارجه آمریکا، وارد دمشق، پایتخت سوریه شد و قرار است در ملاقات با بشار اسد، رئیس جمهوری، و سایر مقامات سوری راه های بهبود روابط دوجانبه را که در طی سال های گذشته به وخامت گراییده بود مورد بررسی قرار دهد.

سفر آقای برنز به دمشق در اجرای وعده های باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، برای تلاش در بهبود روابط با ملت های مسلمان و کشورهای عمده منطقه خاورمیانه صورت می گیرد.

معاون وزارت خارجه آمریکا پس از سوریه از تعدادی دیگر از کشورهای منطقه خاورمیانه نیز دیدن خواهد کرد و گسترش روابط ایالات متحده با این کشورها و تلاش برای حل اختلافات دیرینه اعراب و اسرائیل در دستور مذاکرات وی قرار دارد.

روز سه شنبه، رئیس جمهوری آمریکا رابرت فورد، یک دیپلمات با سابقه آمریکایی را رسما به عنوان نخستین سفیر ایالات متحده در سوریه در پنج سال گذشته معرقی کرد.

آقای فورد قبلا در سمت سفیر آمریکا در الجزیره و معاون سفیر در عراق خدمت کرده بود و با مسایل منطقه خاورمیانه آشنایی دارد.

به گفته تحلیلگران، تعیین سفیر جدید و اعزام آقای برنز به سوریه مقدمه آغاز تماس آمریکا با کشورهایی است که می توانند در راستای استقرار صلح در منطقه خاورمیانه نقشی مهم ایفا کنند.

سخنگوی کاخ سفید در بیانیه ای به مناسبت معرفی رابرت فورد گفت که تصمیم به اعزام سفیر جدیدی به سوریه "نشانگر تعهد رئیس جمهوری به بهبود ارتباطات و تعامل بیشتر با دولت و مردم سوریه به منظور پیشبرد منافع ایالات متحده است."

سفیران آمریکا در خارج توسط رئیس جمهوری انتخاب می شوند اما قبل از انتصاب رسمی باید به تایید مجلس سنای آمریکا برسند.

در بیانیه کاخ سفید آمده است که در صورت تایید انتصاب آقای فورد، ماموریت اصلی او شامل بررسی راه های گسترش روابط دو کشور و همچنین "رسیدگی به جنبه های نگران کننده موجود" خواهد بود.

انتظارات متقابل

در سال 2005، ایالات متحده در اعتراض به آنچه که احتمال دست داشتن دولت سوریه در ترور رفیق حریری، نخست وزیر پیشین لبنان خوانده شد، سفیر خود را از دمشق فرا خواند و سطح روابط سیاسی خود با این کشور را کاهش داد.

Image caption سوریه انتظار دارد نقش یک کشور موثر منطقه ای را برعهده بگیرد

هیات تحقیق سازمان ملل برای رسیدگی به ترور رفیق حریری در گزارش های خود از ارتباط بین برخی سازمان های امنیتی سوریه با این ماجرا خبر داده است.

دو سال پیش، شورای امنیت با تصویب قطعنامه ای، ارسال پرونده قتل رفیق حریری به دادگاه بین المللی را تصویب کرد اما تا کنون دولت سوریه از پذیرفتن این گزارش و اقدام برای بازداشت و تحویل مظنونان خودداری ورزیده است.

با اینهمه، به گفته ناظران، دشواری در روابط آمریکا و سوریه به مدتها قبل از ترور رفیق حریری و عدم همکاری سوریه با شورای امنیت باز می گردد و ناشی از اختلافات ریشه دار تر بین دو کشور است.

در سال 2004، کنگره آمریکا قانون ممنوعیت فروش کالاهای آمریکایی به سوریه و وضع تحریم های مالی علیه این کشور را مورد تصویب قرار داد و آقای اوباما در ماه مه سال جاری این قانون را به مدت یک سال تمدید کرد.

ایالات متحده از حمایت سوریه از گروه حزب الله لبنان و برخی دیگر از گروه های مخالف صلح خاورمیانه ناخرسند است و دولت سوریه را به حمایت از تروریسم متهم می کند.

در عین حال، دولت آمریکا انتظار دارد بهبود روابط با سوریه باعث همکاری بیشتر این کشور در کمک به ایجاد ثبات در عراق و همچنین انزوای بیشتر ایران در ماجرای مخالفت جامعه بین المللی با برنامه های هسته ای این کشور شود.

ایالات متحده در گذشته دولت سوریه را به خودداری از اقدام موثر برای جلوگیری از نفوذ شورشیان مسلح به داخل خاک عراق متهم کرده بود و سوریه از جمله کشورهای دارای روابط نزدیک با جمهوری اسلامی است.

سوریه در خلال چند دهه اخیر کوشیده است با برعهده گرفتن نقشی فعال در مسایل خاورمیانه، خود را یک عنصر موثر منطقه ای قلمداد کند اما در چند سال گذشته، خروج تحقیرآمیز از لبنان در پی ترور رفیق حریری و دشواری روابط با آمریکا، دامنه فعالیت سوریه در عرصه منطقه ای را به ارتباط با چند کشور و گروه مسلح مخالف صلح خاورمیانه محدود کرده است.

سوریه امیدوار است بهبود روابط با آمریکا باعث شود تا به این کشور نقشی پر رنگ تر در منطقه محول شود.

مطالب مرتبط