هائیتی آمریکایی ها متهم به کودک دزدی را آزاد کرد

هائیتی
Image caption بازداشت شدگان به تلاش به خروج غیرقانونی کودکان از هائیتی متهم شده بودند

یک قاضی در هائیتی حکم آزادی هشت تن از ده آمریکایی زندانی در این کشور را که به اتهام تلاش برای خروج غیرقانونی کودکان از این کشور بازداشت شده اند را صادر کرده است.

سرپرست این گروه از مبلغان دینی آمریکایی و یکی از همراهان او همچنان در بازداشت هستند تا پلیس درباره فعالیت های آنها و سفر سال گذشته آنها به هائیتی تحقیق کند.

این گروه ده نفری که متشکل از پنج زن و پنج مرد است و بیشتر آنها ساکن ایالت آیداهو هستند، اتهام تلاش برای خروج غیرقانونی 33 کودک و انتقال آنها به جمهوری دومنیک در همسایگی هائیتی را رد کرده است.

این افراد هفده روز پس از زلزله مهیب هائیتی که 230 هزار کشته به همراه داشت، بازداشت شدند.

دادگاه از هشت آمریکایی آزاد شده وثیقه دریافت نکرده است ولی از آنها خواسته در صورت نیاز، برای ادامه روند قضایی به هائیتی برگردند.

اعضای این گروه ده نفری متهم کودک دزدی و توطئه برای انجام اعمال خلاف هستند.

این افراد می گویند قصد داشتند کودکان همراه خود را به یک پرورشگاه منتقل کنند اما تحقیقات پلیس نشان داده خیلی از این کودکان یتیم نیستند و والدین آنها زنده هستند.

این کودکان که بین دو تا 12 سال سن دارند، به وسیله پلیس هائیتی به شهر پورتوپرنس، پایتخت این کشور منتقل شده اند.

سرپرست افراد بازداشت شده می گوید این گروه هنگام ورود به هائیتی به طور تصادفی با یک کشیش برخورد کرده و او آنها را در جمع آوری کودکان کمک کرده است.

پوشش گسترده رسانه ای بازداشت اعضای این گروه با انتقادهایی همراه بوده است و نخست وزیر هائیتی گفته این موضوع باعث کمرنگ شدن پوشش خبری آسیب دیدگی کشورش از زلزله و اقدام های لازم برای کمک به مردم شده است.

مطالب مرتبط