به روز شده:  08:31 گرينويچ - پنج شنبه 18 فوريه 2010 - 29 بهمن 1388

رئیس جمهوری آمریکا با دالایی لاما ملاقات می کند

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

با وجود اعتراض دولت چین، رئیس جمهوری آمریکا با رهبر تبعیدی تبت ملاقات و گفتگو می کند.

روز پنجشنبه، 29 بهمن (18 فوریه)، دالایی لاما، رهبر روحانی و رئیس دولت در تبعید تبت که به آمریکا سفر کرده است با باراک اوباما، رئیس جمهوری این کشور، دیدار می کند در حالیکه دولت چین اینگونه دیدارهای رسمی را مداخله در امور داخلی خود توصیف کرده است.

در عین حال، به دلیل حساسیت دولت چین نسبت به هرگونه ارتباط سیاسی با دالایی لاما، مقامات آمریکایی تشریفات ملاقات او با آقای اوباما را به گونه ای تنظیم کرده اند که از آن شناسایی سیاسی رهبر تبت استنباط نشود.

از جمله، قرار است این دیدار به جای دفتر کار رئیس جمهوری که محل معمول ملاقات او با رهبران سیاسی خارجی است، در یکی دیگر از اتاق های کاخ سفید صورت گیرد و احتمالا به جای دعوت از عکاسان برای گرفتن تصاویر این دیدار، کاخ سفید خود تصاویری از این جلسه را منتشر خواهد کرد.

این نخستین دیدار دالایی لاما از آمریکا و ملاقات او با مقامات ارشد این کشور نیست و به خصوص با توجه به تاکید شماری از نمایندگان کنگره آمریکا بر لزوم حمایت از حقوق بشر مردم تبت، مقامات دولتی آمریکا خود را موظف به برگزاری چنین دیدارهایی می دانند.

دالایی لاما در آمریکا

رهبر روحانی و سیاسی تبت در میان استقبال تبتیان مقیم آمریکا وارد واشنگتن شد

دالایی لاما روز چهارشنبه در میان استقبال گروهی از تبتیان مقیم آمریکا وارد این کشور شد و در جریان دیدار از ایالات متحده، در گردهایی های مختلفی شرکت خواهد داشت.

دالایی لاما از زمان قیام نافرجام مردم تبت برای کسب خودمختاری بیشتر از جمهوری خلق چین در سال 1959، در تبعید به سر می برد و ریاست دولت در تبعید تبت را برعهده دارد.

تبت که برای چند قرن تحت تسلط امپراتوری چین قرار داشت، اوایل قرن بیستم استقلال خود را با تشکیل یک دولت ملی و دینی به رهبری دالایی لامای وقت اعلام داشت اما در سال 1950، دولت جمهوری خلق چین بار اداره امور این کشور را در دست گرفت.

دالایی لاما همواره گفته است که مایل به جدایی تبت از چین نیست اما بر خودمختاری داخلی این سرزمین به منظور حفظ هویت فرهنگی ساکنان آن تاکید داشته هرچند برخی از تبعیدیان تبتی تحقق چنین هدفی را تا زمان استقلال تبت ناممکن دانسته اند.

در مقابل، مقامات جمهوری خلق چین دالایی لاما را متهم می کنند که در صدد جدایی تبت از چین و تشکیل یک نظام دین سالار است و چنین اقدامی را به عنوان گامی ارتجاعی در قرار دادن مردم تبت تحت سلطه یک حکومت دینی و قرون وسطایی مردود دانسته اند.

اختلافات آمریکا و چین

سفر کنونی دالایی لاما به واشنگتن در زمانی صورت می گیرد که روابط ایالات متحده و چین، که پس از سفر باراک اوباما به پکن در ماه نوامبر سال گذشته گرم توصیف می شد، در ماه های اخیر با دشواری هایی مواجه بوده است.

دالایی لاما و بوش

سفر دالایی لاما به آمریکا و ملاقات با مقامات این کشور امری بی سابقه نیست

یکی از مسایل مورد اختلاف بین دو کشور چگونگی واکنش نسبت به برنامه های اتمی ایران است و در حالیکه ایالات متحده از وضع تحریم های شدیدتری علیه جمهوری اسلامی حمایت می کند، چین هنوز با چنین واکنشی موافقت نکرده است.

در هفته های اخیر، اعلام تصمیم ایران به تولید اورانیوم با خلوص بالاتر، که کشورهای غربی و حتی روسیه آن را نشانه خودداری دولت جمهوری اسلامی از واکنش مثبت به خواست جامعه جهانی دانسته اند، باعث شده است تا ایالات متحده لزوم وضع تحریم های جدید را با جدیت بیشتری مطرح کند.

به گفته مقامات غربی، تحریم های جدید باید مشخصا افراد و نهادهای حکومت جمهوری اسلامی را هدف قرار دهد و حتی المقدور بر مردم ایران، که به گفته این مقامات با برخورد خشونت آمیز رهبران خود هم دست به گریبان هستند، فشاری اضافی وارد نسازد.

وضع تحریم های جدید بین المللی مستلزم تصویب قطعنامه جدید شورای امنیت سازمان ملل است در حالیکه چین، به عنوان یکی از اعضای دایم شورا، از حق وتوی مصوبات آن برخوردار است.

ایالات متحده برای برخورد با برنامه هسته ای کره شمالی نیز به حمایت و همکاری چین در چارچوب مذاکرات شش جانبه پکن نیاز دارد.

در زمینه های اقتصادی، دولت آمریکا سیاست ارزی دولت چین در جلوگیری از نوسان ارزش پول ملی آن کشور و ممانعت از افزایش نرخ برابری آن در برابر ارزهای خارجی را که به منزله حمایت از صادرات چین و محدودیت واردات از سایر کشورهاست، مغایر اصول آزادی تجارت دانسته و خواستار تغییر آن بوده است.

محدود کردن رقابت خارجی در چین باعث افزایش ذخیره ارزی این کشور از جمله مقادیر قابل توجهی دلار و اوراق قرضه آمریکایی شده است و اعضای کنگره آمریکا، با ابراز نگرانی در این زمینه، دولت را برای وادار کردن چین به تغییر سیاست خود تحت فشار قرار داده اند.

در مقابل، چین نسبت به برتری فنی و قدرت نظامی بالاتر ایالات متحده احساس نگرانی می کند و می کوشد با توسعه روابط اقتصادی و سیاسی با کشورها و دولت های توسعه نیافته و ضعیف تر در آسیا و آفریقا، برای خود نوعی حوزه نفوذ تدارک ببیند و از آن برای توازن قوا در برابر غرب بهره برداری کند.

در روزهای اخیر همچنین مساله فروش تسلیحات آمریکایی به تایوان خشم دولت جمهوری خلق چین را برانگیخته است.

از نظر دولت چین، جزیره تایوان بخشی از خاک این کشور محسوب می شود و تقویت تسلیحاتی آن به معنی به چالش کشیدن حق حاکمیت جمهوری خلق است.

در مقابل، ایالات متحده خود را به حمایت از امنیت تایوان متعهد می داند و معتقد است که چنین سیاستی باعث خواهد شد تا با از میان بردن وسوسه اشغال نظامی تایوان از سوی ارتش چین، اختلاف دو طرف سرانجام از راه های مسالمت آمیز و با مراجعه به آرای آزاد ساکنان تایوان تعیین شود.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.