بریتانیا یک دیپلمات اسرائیلی را اخراج می کند

محمود المبحوح
Image caption چند گذرنامه بریتانیایی جعلی در اطاق محمود المبحوح در هتل دوبی کشف شده بود

دولت بریتانیا یک دیپلمات اسرائیلی را اخراج می کند.

به گفته منابع دیپلماتیک این اقدام در ارتباط با اتهام سوء استفاده اسرائیل از گذرنامه های بریتانیایی در توطئه ترور یک مقام بلندپایه حماس در دوبی است.

محمود المبحوح در ژانویه سال جاری میلادی در دوبی به قتل رسید.

جرمی بوئن گزارشگر بی بی سی در امور خاورمیانه می گوید اخذ تصمیم اخراج دیپلمات اسرائیلی توسط دیوید میلیبند، وزیر خارجه بریتانیا پس از آن بود که نهاد بریتانیایی تحقیق در باره جنایات سازمان یافته جدی، شواهدی را ارائه داد که حاکی از جعل گذرنامه های بریتانیایی توسط اسرائیل بود.

ماه گذشته دیوید میلیبند جعل گذرنامه های بریتانیایی را توهین به این کشور خوانده و قول داده بود جزئیات ماجرا را روشن کند.

خبرنگار بی بی سی می افزاید اخراج دیپلمات اسرائیلی یک پیام جدی به اسرائیل در مورد عدم تایید اقدام این کشور و خشم بریتانیا از سوء استفاده از گذرنامه های بریتانیایی است.

منابع آگاه می گویند بریتانیا شواهدی که نشان دهد موساد، سرویس اطلاعاتی اسرائیل در قتل محمود المبحوح در دوبی دست داشته در اختیار ندارد ولی مقامات دوبی می گویند شواهدی در دست دارند که نشان می دهد عوامل موساد، مقام حماس را به قتل رسانده اند.

پس از افشای ماجرای جعل گذرنامه های بریتانیایی، وزارت امور خارجه بریتانیا از سفیر اسرائیل در لندن دعوت کرد با حضور در جلسه ای درباره استفاده از گذرنامه های جعلی بریتانیایی توسط کسانی که ظن آن می رود در قتل یکی از رهبران حماس در دوبی دست داشته اند، توضیح دهد.

آویگدور لیبرمن، وزیر خارجه اسرائیل در واکنش به این اتهامات ضمن آن که گفته بود مدرکی دال بر دخالت موساد در مرگ عضو حماس در دوبی وجود ندارد، این مساله را که اسرائیل در این کار دست نداشته، رد نکرده و گفته بود کشورش در مورد چنین مسایلی سیاست ابهام را در پیش می گیرد.

محمود المبحوح، از بنیانگذاران گردان شهدای عزالدین قسام، شاخه نظامی حماس بیستم ژانویه امسال در دوبی کشته شد.

حماس می گوید آقای المبحوح توسط شوک قوی الکتریکی به مغز، به قتل رسیده و همچنین آثار خفه کردن روی گردن او مشهود بوده است.

روابط اسرائیل و بریتانیا از چندی قبل با مشکلاتی مواجه بوده است که از جمله دلایل آن ناخشنودی اسرائیل از تلاش دادگاه های انگلستان برای صدور حکم جلب مقام های ارشد اسرائیلی بر سر اتهام مشارکت در جنایات جنگی غزه است.

مطالب مرتبط