اعتراض به رستوران زنجیره ای به دلیل حذف گوشت خوک

Image caption رستوران زنجیره ای کوئیک گفته از تفکیک مسلمانان از جامعه فرانسوی نگران بوده است

رستوران زنجیره ای کوئیک که در فرانسه محبوبیت زیادی دارد، در این کشور مورد انتقاد زیادی قرار گرفته است چون تصمیم گرفته در بسیاری از شعبات خود فقط گوشت حلال ارائه کند.

اکنون در هشت شعبه این رستوران در فرانسه گوشت خوک از منوی غذا حذف شده است.

رستوران های کوئیک، که غذاهای فوری سرو می کند، از پائیز گذشته در هشت شعبه خود در فرانسه، از جمله شعبات واقع شده در حومه های پاریس، شهرهای تولوز و مارسی در جنوب این کشور، فقط گوشت حلال سرو کرده است.

تصمیم شرکت کوئیک، که در نقاط مختلف جهان شعبه دارد، شخصیت های سیاسی فرانسه را خشمگین کرده است. آنها، که از هر دو جناح چپگرا و راستگرا هستند، می گویند در این رستوران ها خوراک های ویژه مشتریان مسلمان به مشتریان غیر مسلمان تحمیل شده است.

برخی از اعضای حزب راستگرای "او ام پ"، حزب نیکولا سارکوزی، رئیس جمهوری فرانسه، گفته اند دلیلی که کوئیک برای حذف گوشت خوک از منوی غذایی خود در این شعبات آورده، رسوایی است.

کوئیک گفته است از هر اقدامی که باعث شود جمعیت مسلمان از سایرین در فرانسه تفکیک شود، بیم دارد.

برخی از نمایندگان پارلمان فرانسه که عضو حزب سوسیالیست هستند و در جبهه مخالف دولت قرار می گیرند، گفته اند که با ارائه گوشت حلال در رستوران ها مشکلی ندارند اما هشدار داده اند تصمیم کوئیک که فقط به خاطر رضایت مسلمانان گوشت حلال سرو کند، اقدامی افراطی است.

شرکت کوئیک گفته است که انتخاب این مناطق به دلیل جمعیت بالای مسلمان آنها بوده اما در ضمن آزمایشی است و ممکن است در آینده لغو شود.

فرانسه با پنج میلیون مسلمان بزرگترین جامعه مسلمان را در اروپا دارد.

اما جین کربی، گزارشگر بی بی سی در پاریس، می گوید به دنبال آغاز بحث تفرقه انگیز هویت ملی در فرانسه که از جمله باعث شک و شبهه در باره جایگاه اسلام در جامعه فرانسوی شده است و همچنین بحث داغی که دولت آقای سارکوزی در باره پوشش حجاب به راه انداخته، بسیاری از مسلمانان این کشور می گویند احساس می کنند مهر بدنامی بر پیشانی آنها داغ شده است.

مطالب مرتبط