انفجار بمب در غرب عراق چند کشته به جای گذاشت

Image caption رمادی بار دیگر هدف حمله بوده است

انفجاری انتحاری در غرب عراق دست کم 11 کشته به جای گذاشته است.

انفجار روز پنجشنبه (18 فوریه)، در نزدیکی دفاتر دولتی در شهر رمادی، مرکز استان انبار رخ داده است.

یکی از مسئولان بیمارستان محلی گفت یک دختربچه و شمار زیادی مامور پلیس از جمله کشته شدگان حادثه امروز بوده اند.

استان انبار در گذشته یکی از پایگاه های مهم شورشیان در عراق محسوب می شد اما به دنبال پیوستن قبائل سنی مذهب به مبارزه نظامیان آمریکا و دولت عراق با پیکارجویان القاعده آمار حوادث خشونت آمیز این استان به شدت کاهش یافت.

اما در ماه های اخیر و در آستانه برگزاری انتخابات عمومی در عراق، تعداد زیادی از دفاتر دولتی در شهر رمادی هدف حمله قرار گرفته اند.

نگرانی در مورد اختلافات قومی

خودروی بمبگذاری شده در حمله انتحاری روز پنجشنبه، در نزدیکی پست بازرسی دفاتر و دادسراهای دولتی در مرکز استان انبار منفجر شده است.

صاحب رستورانی که نزدیک به محل حادثه واقع شده و در اثر انفجار امروز به شدت آسیب دیده است، به خبرگزاری فرانسه گفته است که مسببان حمله امروز مصمم هستند از رای دادن مردم در روز هفتم مارس جلوگیری کنند.

او گفت: "آنها سعی دارند روند سیاسی در عراق را تضعیف کنند و اجازه ندهند ما در این انتخابات شرکت کنیم."

مبارزات انتخاباتی از هفته پیش در عراق آغاز شده است.

این در حالی است که اختلاف نظر بر سر جلوگیری از شرکت نامزدهای سنی مذهب ادامه داشته و باعث شده است احتمال افزایش تنش میان عراقی های شیعی و سنی بیشتر شود.

تا سال 2007 شورشیان سنی مذهب در استان انبار فعالیت زیادی داشتند.

اما قبیله های سنی مذهب و پیروان آنها به پیکارجویان پشت کرده و همکاری خود را با دولت عراق و نیروهای نظامی آمریکایی مستقر در عراق آغاز کردند.

بعد از یک دوره زمانی نسبتا آرام، این استان بار دیگر دست به گریبان خشونت های فزاینده بوده است.

آمریکا - که در حال حاضر 100 هزار سرباز در عراق دارد - نگران است اگر انتخابات قریب الوقوع در میان رای دهندگان سنی مذهب اعتبار لازم را نداشته باشد، عراق ممکن است بار دیگر در سراشیبی اختلافات قومی قرار بگیرد.

مطالب مرتبط