اوباما و دالایی لاما دیدار کردند

دیدار دالایی لاما و اوباما
Image caption باراک اوباما بر احترام به حقوق بشر در تبت تاکید کرد

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در دیدار با دالایی لاما، رهبر تبعیدی بودایی های تبت بر اهمیت حراست از فرهنگ منحصر به فرد مردم این منطقه چین و احترام به حقوق بشر در آن تاکید کرده است.

این دیدار پنجشنبه در کاخ سفید و به رغم مخالفت چین برگزار شد.

چین دالایی لاما را یک جدایی طلب می داند و به آمریکا هشدار داده بود که این دیدار به روابط دو کشور صدمه خواهد زد.

آمریکا با رد مخالفت چین، از دالایی لاما به عنوان یک رهبر دینی با وجهه بالای بین المللی نام برده است.

با این که آمریکا در ظاهر به این هشدار توجه نکرد ولی ملاقات آقای اوباما با دالایی لاما به دور از تشریفات معمول برگزار شد.

مقامات آمریکایی تشریفات این دیدار را طوری تنظیم کرده بودند که از آن به عنوان شناسایی سیاسی رهبر تبت استنباط نشود.

به عنوان مثال این دیدار به جای دفتر کار رئیس جمهوری آمریکا که محل معمولملاقات او با رهبران سیاسی خارجی است، در یکی دیگر از اتاق های کاخ سفیدصورت گرفت و به جای دعوت از عکاسان و تصویربرداران خبرگزاری ها و شبکه های خبری، کاخ سفید خود تصاویری از این جلسه را منتشر کرد.

پس از این دیدار، رابرت گیبز سخنگوی کاخ سفید گفت آقای اوباما بر حمایت خود را از حفاظت از هویت فرهنگی مردم تبت در چین و احترام به حقوق بشر در این منطقه تاکید کرده است.

آقای اوباما همچنین از مخالفت دالایی لاما با توسل به خشونت و تمایل او برای گفتگو با چین حمایت کرد.

تحلیلگران با اشاره به سطح پایین تشریفات دیدار باراک اوباما با دالایی لاما می گویند واشنگتن نگران منافع دیگر خود در عرصه بین المللی در صورت آسیب دیدن روابط با پکن است.

آمریکا به همراهی چین در اقدام علیه برنامه اتمی ایران نیاز دارد و با آن که چین با تشدید تحریم های این کشور مخالفت کرده، کاخ سفید هنوز امیدوار به همکاری بیشتر پکن است.

گفتگوهای هسته ای با کره شمالی، تجارت دو جانبه و تلاش برای مقابله با تغییرات آب و هوایی از دیگر مسائل مورد علاقه آمریکا در روابط متقابل با چین است.

روابط چین و آمریکا در هفته های گذشته بر سر مسائلی همچون فروش بیشتر از شش میلیارد دلار تسلیحات آمریکایی به تایوان، حمله هکرهای چینی به موتور جستجوگر گوگل و مشکلات تجاری دو کشور دچار تنش بوده است.

چین در سال 1950 تبت را تصرف کرد و دالایی لاما در سال 1959 به هند گریخت و از آنجا هدایت دولت در تبعید تبت را برعهده دارد.

همه روسای جمهوری آمریکا از 1991 با دالایی لاما دیدار کرده اند و این ملاقات ها همیشه با اعتراض شدید چین همراه بوده است.

در این حال، جورج بوش نخستین رئیس جمهوری آمریکا بود که در سال 2007 در یک رخداد عمومی با دالایی لاما دیدار کرد.

دالایی لاما سال گذشته در آستانه دیدار آقای اوباما از چین به واشنگتن سفر کرد ولی دیداری بین او و رئیس جمهوری آمریکا صورت نگرفت.

مطالب مرتبط