ممانعت ماموران امنیتی مصر از استقبال مخالفان از برادعی

طرفداران برادعی
Image caption محمد البرادعی در میان مردم مصر طرفداران زیادی دارد

مامورین امنیتی مصر مانع از این شدند که صدها نفر از مخالفان دولت بتوانند در فرودگاه قاهره از محمد البرادعی رئیس سابق آژانس بین المللی انرژی اتمی استقبال کنند.

مخالفان دولت امیدوارند که آقای برادعی در انتخابات آتی ریاست جمهوری آینده مصر خود را نامزد کند.

آقای برادعی پس از 12 سال که سمت ریاست آژانس بین المللی انرژی اتمی را داشت، به مصر بازگشته است.

پیشتر، مقامات مصر در مورد هر گونه راهپیمایی به مناسبت ورود آقای برادعی هشدار داده بودند و برای جلوگیری از جمع شدن طرفداران آقای برادعی در فرودگاه قاهره، در مسیر جاده های منتهی به فرودگاه، ایستگاه های بازرسی دائر کرده بودند.

طرفداران محمد البرادعی به منظور حمایت از شرکت او در انتخابات، یک وبسایت هم درست کرده اند.

آنها در وبسایتشان توصیه کرده بودند که کسانی که برای استقبال به فرودگاه قاهره می روند حداکثر در گروه هائی متشکل از سه نفر حرکت کنند.

تحت قوانین اضطراری مصر، ماموران پلیس می توانند تجمع های بیشتر از سه نفر را متفرق و تجمع کنندگان را بازداشت کنند.

محمد البرادعی گفته است تنها در صورتی در انتخابات شرکت خواهد کرد که قانون اساسی مصر اصلاح شود و برگزاری انتخاباتی عادلانه و آزاد ممکن شود.

ترمیم قانون اساسی مصر یکی از تقاضاهای دراز مدت مخالفان دولت است. اما دولت حسنی مبارک، رئیس جمهوری مصر، احتمال اصلاح قانون را رد کرده است.

فعالان دمکراسی می گویند احتمال شرکت محمد البرادعی در انتخابات ریاست جمهوری به عنوان یک نامزد رسمی، خلاف ادعای حزب حاکم مبنی بر عدم وجود نامزد معتبر دیگری در انتخابات را ثابت می کند.

بزرگ ترین گروه مخالف دولت، اخوان المسلمین است که دولت مصر فعالیت هایش را غیر قانونی اعلام کرده و کاندیداهایش باید به صورت مستقل در انتخابات شرکت کنند.

تصور بسیاری این است که حسنی مبارک، پسرش جمال مبارک را برای جانشینی خود آماده می کند.

کریستین فریزر، خبرنگار بی بی سی در قاهره می گوید آقای برادعی که در سال 2005 به اتفاق آژانس بین المللی انرژی اتمی مشترکا برنده جایزه صلح نوبل شد، برخلاف جمال مبارک، در میان مردم محبوبیت زیادی دارد.

خبرنگار بی بی سی می افزاید با توجه به این که آقای برادعی عضو یک حزب سیاسی نیست و نیز این که بعضی از روزنامه های دولتی هم اکنون ترور شخصیت وی را شروع کرده اند، احتمالا آقای برادعی قبل از اعلام نامزدی خود برای سمت ریاست جمهوری به این موضوع بیشتر فکر خواهد کرد.

مطالب مرتبط