درخواست برای رسیدگی به ادعاهای شکنجه در بریتانیا

بنیام محمد
Image caption بنیام محمد، از زندانیان سابق بازداشتگاه گوانتانامو، ادعا کرده است زمانی که در بازداشت ماموران آمریکایی بوده ، شکنجه شده است

کمیسیون برابری و حقوق بشر دولت بریتانیا خواهان تشکیل گروه تحقیق مستقل برای رسیدگی به اتهام های شکنجه در مورد افراد مظنون به اقدامات تروریستی شده است.

نهاد حقوق بشری دولت بریتانیا می گوید در حال حاضر بیست و پنج نفر ادعا می کنند که دولت بریتانیا از بدرفتاری با آنها در خارج از این کشور اطلاع داشته است.

این کمیسیون از وزرای دولت بریتانیا خواسته است تا در مورد همدستی نیروهای اطلاعاتی بریتانیا در شکنجه حداقل ۲۵ مظنون تروریستی در خارج از این کشور تحقیق کنند.

ترور فیلیپس، رئیس این کمیسیون در نامه ای به وزیر دادگستری بریتانیا نوشته است که دولت این کشور تا کنون پاسخ قانع کننده ای در باره این اتهامات نداده است.

آقای فیلیپس گفته است گروه تحقیق مستقل باید دسترسی نامحدودی به اسناد و مدارک داشته باشد و کاملا مستقل از دولت عمل کند.

وزرای دولت بریتانیا همواره گفته اند که نیروهای امنیتی اطلاعاتی این کشور نقشی در شکنجه نداشته اند.

درخواست برای تشکیل گروه مستقل برای تحقیق در مورد ادعاهای شکنجه پس از آن صورت می گیرد که دولت بریتانیا طبق دستور دادگاه استیناف این کشور باید گزارش های محرمانه ای را منتشر کند که جزئیات شکنجه بنیام محمد را توضیح می دهد.

بنیام محمد، از زندانیان سابق بازداشتگاه گوانتانامو، ادعا کرده است زمانی که در بازداشت ماموران آمریکایی بوده ، شکنجه شده است.

دولت بریتانیا پیشتر گفته بود انتشار این مدارک به همکاری سازمان های اطلاعاتی این کشور با آمریکا خدشه وارد می کند اما دادگاه استیناف استدلال دولت بریتانیا را نپذیرفته و گفته است بخش عمده ای از این مدارک در آمریکا علنی شده است و در دسترس مردم آن کشور قرار دارد.

گزارش های منتشر شده، نشان می دهد روش بازجویی از بنیام محمد، که یک تبعه اتیوپی تبار ساکن بریتانیاست، از جمله روش های بحث برانگیز بوده است.

اما دولت بریتانیا دست داشتن در شکنجه را انکار کرده است.

آقای محمد، ۳۱ ساله که در سال ۱۹۹۴ پناهنده بریتانیا شد، بر سر اشکالی در ویزایش در سال ۲۰۰۲ در پاکستان بازداشت و به آمریکایی ها تحویل داده شد. او به طور مخفیانه به مراکش منتقل شده بود.

او می گوید در مراکش بازجویان شکنجه اش کرده اند.

آقای محمد در سال ۲۰۰۴ به بازداشتگاه آمریکا در گوانتانامو منتقل و در فوریه سال ۲۰۰۹ آزاد شد و بریتانیا بازگشت.

مطالب مرتبط