عربستان حضور وکلای زن در دادگاه ها را بررسی می کند

Image caption مقررات تفکیک زن و مرد در اماکن عمومی به تدریج تغییر می کند

عربستان سعودی درصدد است قانون جدیدی را وضع کند که بر اساس آن وکلای مدافع زن برای اولین بار اجازه خواهند یافت برای دفاع از موکلان خود در دادگاه حضور یابند.

محمد العیسی، وزیر دادگستری عربستان سعودی گفت قانون جدید، بخشی از برنامه ملک عبدالله، پادشاه سعودی برای پیشبرد نظام حقوقی این کشور است.

او گفت پیش نویس لایحه ای که نهایتا انتظار می رود به قانون تبدیل شود، در چند روز آینده برای تائید پادشاه عربستان سعودی، ارائه خواهد شد.

این قانون به وکلای زن اجازه می دهد در دادگاه های خانواده حضور یابند و در رسیدگی به پرونده های مختلف از جمله طلاق و حضانت فرزندان مشارکت داشته باشند.

در حال حاضر زنانی که از دانشکده حقوق فارغ التحصیل می شوند فقط اجازه دارند در ادارات دولتی و دادسراها در پشت صحنه فعال باشند.

سباستین آشر، یکی از گزارشگران بی بی سی در امور خاورمیانه، می گوید نقش زنان به تدریج در عربستان سعودی تغییر می کند.

در مقررات تفکیک زن و مرد در خارج از خانه، که با سخت گیری هر چه تمامتر در عربستان سعودی اجرا می شود، نشانه هایی از انعطاف، هر چند که نامحسوس، دیده می شود.

حتی اخیرا پلیس منکرات عربستان سعودی گفت که قانون اسلامی نگفته است که در اماکن عمومی زن و مرد تا این اندازه باید از یکدیگر جدا نگه داشته شوند. این در حالی است که این نیروها برای سالیان متمادی خود مجری این مقررات بوده اند.

گزارشگر بی بی سی می گوید ملک عبدالله در پی آن است که نگرش مردم این کشور به مشاغل را حرفه ای تر کند و حصارهایی را که به طور سنتی مانع از پیشرفت در این زمینه بوده است، برچیند

اما به گفته سباستین آشر در حالی که نخبگان مذهبی محافظه کار در عربستان خیلی قدرتمندند، بسیاری از سعودی ها به روش زندگی خود افتخار می کنند و دوست ندارند آن را تغییر دهند.

مطالب مرتبط