اسرائیل دو بنای مهم کرانه غربی را 'میراث ملی' دانست

Image caption یهودیان و مسلمانان نسبت به این بنای مذهبی در الخلیل حساسیت دارند

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، از اجرای طرح بحث برانگیزی خبر داده که بر اساس آن دو مکان مذهبی مهم در کرانه غربی رود اردن به فهرست میراث ملی اسرائیل اضافه می شود.

نخست وزیر اسرائیل بنایی را در شهر الخلیل در فهرست میراث ملی کشورش قرار داده که یهودیان آن را آرامگاه پدران (Patriarchs) می نامند.

این مکان که بر اساس روایت کتاب مقدس، مکان دفن ابراهیم، اسحاق، یعقوب و سه همسرشان است، مورد احترام مسیحیان نیز هست.

مسلمانان هم این بنا را مقدس می دانند و از آن با اسم مسجد یا حرم ابراهیم یاد می کنند.

بنای دیگر، آرامگاه راحیل، همسر یعقوب در حومه شهر بیت لحم، زادگاه مسیح پیامبر مسیحیان، است که از اماکن مقدس یهودیان بشمار می آید.

بر اساس گزارش ها، بنیامین نتانیاهو دو بنای مذکور را در پی اصرار جناح های ملی گرا و مذهبی به فهرست میراث ملی اسرائیل اضافه کرده است.

بنیامین نتانیاهو روز یکشنبه (۲۱ فوریه) در جلسه دولت گفت: "موجودیت ما فقط به توانایی نظامی یا قدرت تکنولوژیکی و اقتصادی بستگی ندارد. موجودیت ما اول و بیش از همه بر میراث ملی و عاطفی امان استوار است."

این تصمیم، اعتراض مقام های فلسطینی را در پی داشته است.

سخنگوی تشکیلات خودگردان فلسطینی ها در مصاحبه با خبرگزاری آسوشیتدپرس اقدام اسرائیل را تخلفی خطرناک توصیف کرده که به جنبه مذهبی اختلاف ها دامن خواهد زد.

فلسطینی ها کرانه غربی را بخش جدایی ناپذیر کشور مستقل خود در آینده می دانند و شهرک سازی اسرائیل را مانعی بر سر راه آغاز مذاکرات صلح می دانند.

دولت اسرائیل توقف "کامل" شهرک سازی در کرانه غربی رود اردن و بیت المقدس شرقی را که در جریان جنگ اعراب و اسرائیل در سال ۱۹۶۷ اشغال شده، رد کرده است.

مطالب مرتبط