سربازان هلندی افغانستان را 'ترک می کنند'

سربازان هلندی در افغانستان
Image caption واحدهای نظامی هلند از سال 2006 تاکنون در افغانستان حضور داشته اند

نخست وزیر هلند یک روز پس از فروپاشی کابینه ائتلافی این کشور گفته است که انتظار می رود ماموریت نظامی کشورش در افغانستان در ماه آگوست امسال به پایان برسد.

یان پیتر بالکننده در مصاحبه ای با تلویزیون هلند گفت که اگر برای واحدهای هلندی در افغانستان جاگزینی پیدا شود، این نیروها از افغانستان خارج خواهند شد.

دولت هلند روز گذشته در پی اختلاف احزاب شرکت کننده در دولت ائتلافی بر سر ادامه حضور نظامی این کشور در افغانستان سقوط کرد.

خبر انحلال دولت ائتلافی هلند پس از مذاکرات شانزده ساعته رهبران احزاب شرکت کننده در کابینه وزیران منتشر شد.

یک سخنگوی سازمان پیمان ائتلانتیک شمالی - ناتو - با اشاره به احتمال خروج سربازان هلندی از افغانستان گفت که این پیمان به حمایت از افغانستان کماکان ادامه خواهد داد.

احتمال خروج هلند از افغانستان در شرایطی مطرح می شود که نیروهای کشورهای عضو ناتو به خصوص واحدهای آمریکایی همراه با سربازان افغان در بزرگترین عملیات نظامی پس از سقوط طالبان در ولایت آشوب زده هلمند شرکت دارند.

'خلاء بزرگ'

سربازان هلندی از سال 2006 در افغانستان حضور داشته اند و محل اصلی فعالیت آنها ولایت ارزگان بوده است.

اسدالله همدم، والی ارزگان گفت که اگر سربازان هلندی از این ولایت خارج شوند، اجرای برنامه های بازسازی و تامین صلح در این ولایت با مشکلاتی روبرو خواهد شد.

آقای همدم به بی بی سی گفت که سربازان هلندی نقشی مهم را در راه سازی، آموزش نیروهای پلیس و تامین امنیت ساکنان غیرنظامی این ولایت ایفا می کنند.

او گفت "اگر آنها بروند و این پروژه ها را ناتمام بگذارند، خلاء بزرگی بر جا خواهد ماند."

قرار بود ماموریت سربازان هلندی در افغانستان در سال 2008 به پایان برسد، اما از آنجایی که هیچ کشور دیگر عضو ناتو حاضر نشد جای این نیروها را در افغانستان پر کند، این ماموریت برای دو سال دیگر تمدید شد.

در ماه اکتبر، پارلمان هلند تصویب کرد که حضور نظامی این کشور در افغانستان در آگوست 2010 به پایان برسد.

از سال 2006 میلادی تا حالا، بیست و یک نظامی هلندی در افغانستان کشته شده اند.

مطالب مرتبط