البرادعی: مردم مصر از حقوق سیاسی خود محروم شده اند

محمد البرادعی
Image caption محمد البرادعی روز جمعه (نوزده فوریه) به مصر بازگشت و مورد استقبال هوادارنش قرار گرفت

محمد البرادعی، مدیرکل سابق آژانس بین المللی انرژی اتمی پس از بازگشت به کشورش از لزوم تغییر سیاسی در مصر سخن گفته است.

آقای البرادعی در مصاحبه با یک تلویزیون مستقل در مصر گفت که کشورش در دوران ریاست جمهوری حسنی مبارک راکد مانده و فساد شدت گرفته است.

آقای البرادعی ۶۷ ساله از مخالفان دولت و حامیان آنها خواسته تا به طور مسالمت آمیز برای اصلاحات فعالیت کنند.

مدیرکل سابق آژانس انرژی اتمی روز جمعه (نوزده فوریه) به مصر بازگشت و مورد استقبال هوادارنش قرار گرفت.

محمد البرادعی در این مصاحبه، فقر، بی سوادی گسترده، تنش در روابط مسیحیان و مسلمانان مصر را از جمله مشکلات اصلی کشورش دانست و گفت مردم مصر توسط سیستمی که آنها را از حقوق سیاسی خود محروم ساخته،مورد بی احترامی قرار گرفته اند.

باور عمومی بر این است که حسنی مبارک، رئیس جمهور مصر، جمال پسر خود را برای به عهده گرفتن قدرت آماده می کند. دوران ریاست جمهوری حسنی مبارک سال آینده پایان می باید، اگرچه آقای مبارک هنوز در باره شرکت یا عدم شرکت خود در این انتخابات سخنی نگفته است.

حسنی مبارک از سال ١٩٨١ و پس از ترور محمد انورسادات، رئیس جمهور پیشین، قدرت را در دست دارد.

جمال مبارک که در لندن در رشته بانکداری تحصیل کرده و به زبان انگلیسی مسلط است، طی دهه گذشته بر میزان نفود خود در حزب حاکم افزوده و به چهره ای قدرتمند و اثرگذار تبدیل شده است. او در حزب دموکراتیک ملی، ریاست کمیته تدوین سیاست ها را به عهده دارد.

آقای البرادعی که برنده جایزه صلح نوبل نیز شده است، در مصاحبه خود گفت در صورتی وارد رقابت های انتخاباتی خواهد شد که این انتخابات آزاد با حضور ناظران بین المللی برگزار شود و دستگاه قضایی نیز بر آن نظارت داشته باشد.

فعالیت سیاسی احزاب مخالف در مصر با محدودیت های وسیعی همراه است. اخوان المسلمین، بزرگ ترین حزب مخالف سال هاست از سوی دولت سرکوب می شود و سران و اعضای آن بازداشت می شوند.

کریستین فریزر، خبرنگار بی بی سی در قاهره می گوید آقای البرادعی که به فساد دستگاه اداری مصر آلوده نیست، می تواند جایگزین معتبری برای حسنی مبارک باشد اگر چه تغییرات در قانون اساسی مصر که در چند سال گذشته به تصویب رسید، مانع از نامزدی آقای البرادعی در این انتخابات خواهد شد.

مطالب مرتبط