شماری کشته و مجروح در انفجار بمب در پاکستان

سرباز پاکستانی در دره سوات
Image caption ارتش پاکستان در ماه اوت گذشته نفرات طالبان را از دره سوات بیرون راند

انفجار بمب در دره سوات در شمال غرب پاکستان موجب کشته شدن پنج نفر و مجروح شدن عده ای شده است.

این بمب که در یک اتومبیل در مینگوره، شهر اصلی دره سوات کار گذاشته شده بود همچنین موجب تخریب چند مغازه شد و به خودروهایی که در نزدیکی محل انفجار پارک کرده بودند، آسیب وارد کرد.

پلیس می گوید هدف حمله کاروانی از خودروهای نظامی بوده ولی غیرنظامیان نیز در میان قربانیان دیده می شوند.

یک شاهد عینی گفت بمب هنگامی منفجر شد که خودرو گشتی ارتش در حال عبور از مرکز شهر بود.

این اولین حمله مهم از ماه اوت گذشته یعنی هنگامی است که ارتش پاکستان مینگوره را که تا آن موقع در دست نفرات طالبان بود تحت کنترل خود درآورد.

پیکارجویان طالبان از سال 2007 مینگوره را اشغال کرده و در صدد بودند قوانین انعطاف ناپذیر شریعت را در این شهر به اجرا درآورند.

شعیب حسن، خبرنگار بی بی سی در اسلام آباد می گوید این انفجار نشان می دهد که ادعای ارتش پاکستان مبنی بر پاکسازی منطقه از طالبان، صحت ندارد.

این حمله همچنین این ادعای طالبان را تایید می کند که می گویند اگر چه ارتش در نبرد برای بازپس گرفتن سوات پیروز شده است، جنگ هنوز پایان نیافته است.

دره سوات مدت ها محل درگیری خونین ارتش پاکستان و نفرات مسلح طالبان بود ولی اخیرا منابع ارتش پاکستان گفته بودند توانسته اند طالبان را از این منطقه بیرون کنند.

به نظر می رسد که طالبان در نظر دارند با تشدید عملیات خود نشان دهند که همچنان از توانایی کافی برای ایجاد نا امنی در این منطقه برخوردارند.

مطالب مرتبط