چند نظامی بلندپایه در ترکیه بازداشت شدند

ژنرال ایلکر باش بوغ
Image caption رئیس ستاد مشترک ارتش ترکیه تاکید کرده که ارتش این کشور به دموکراسی متعهد است

چهارده نظامی ارشد ارتش ترکیه در ارتباط با پرونده توطئه برای ساقط کردن دولت رجب طیب اردوغان در سال ۲۰۰۳ دستگیر شدند.

روسای سابق نیروی هوایی و دریایی از جمله دستگیر شدگان هستند. دستگیری این افراد که چند نفر از آنها در حال حاضر عضو ارتش هستند، در جریان عملیات پلیس در دو شهر آنکارا و استانبول انجام شده است.

ادعا شده است که قرار بوده در نقشه ای که به توطئه "پتک" شهرت یافته است، کودتاچیان مساجد را به قصد بی ثبات کردن دولت بمبگذاری کنند.

رئیس ارتش ترکیه این ادعاها را رد کرده و تاکید داشته است کودتا در ترکیه موضوعی مربوط به گذشته است.

رحب طیب اردوغان، نخست زویر ترکیه گفته است چهل نفر در این ارتباط بازداشت شده اند.

ارتش ترکیه از سال ۱۹۶۰ چهار دولت این کشور را ساقط یا مجبور به استعفا کرده است.

ابراهیم فرتینا، رئیس سابق نیروی هوایی، اوزدن اورنک، رئیس سابق نیروی دریایی و شماری دیگر از ژنرال ها و سرهنگ های بازنشسته و هنوز در استخدام ارتش از جمله افرادی بوده اند، که امروز (۲۲ فوریه)، دستگیر شدند.

به دنبال انتشار گزارش هایی در روزنامه ترکیه ای "طرف" در ماه ژانویه، تحقیقات در باره توطئه برای براندازی دولت ترکیه در سال ۲۰۰۳ آغاز شد.

ژنرال ایلکر باش بوغ، رئیس ستاد مشترک ارتش ترکیه خشم خود را نسبت به انتشار گزارش هایی از این دست ابراز کرده است.

ژنرال باش بوغ پیش از این هشدار داده که صبر ارتش ترکیه در برابر اتهامات رسانه های این کشور حدی دارد.

در گزارش روزنامه "طرف" آمده بود که ارتش درصدد آن بوده تا با ایجاد بحران سیاسی، دولت رجب طیب اردوغان را بی اعتبار کند و راه را برای کودتای نظامی هموار کند.

روزنامه طرف به طور مرتب با انتشار گزارش هایی، ارتش ترکیه را زیر سئوال برده است.

به نوشته این روزنامه، طرح این عملیات در سال ۲۰۰۳ توسط فرمانده سابق ارتش یکم ترکیه آماده شده بود.

روزنامه طرف نوشته بود اسناد و مدارک از جمله نوارهای صوتی در اختیار دارد که نشان می دهد این طرح در سمیناری در مارس ۲۰۰۳ تهیه شده است. این روزنامه می گوید در این سمینار، ۲۵۰ نظامی ارتش ترکیه شرکت کرده بودند.

منتقدان دولت ترکیه می گویند هواداران دولت و رسانه های وابسته به آن سعی دارند تا چهره ارتش ترکیه را مخدوش کنند. آنها می گویند دولت سعی می کند تا ارتش ترکیه را بی اعتبار کند و قدرت آن را محدود کند تا از این طریق دولت آقای اردوغان بتواند به اهداف خود برای تبدیل ترکیه به یک کشور اسلامی دست یابد.

پلیس ترکیه در حال رسیدگی به پرونده ای در باره تلاش برای سرنگونی دولت است. تا کنون دهها نفر در پرونده موسوم به ارگنکون بازداشت شده اند. ارگنکون نامی است که در ترکیه به یک سازمان سکولار ملی گرای افراطی داده شده که ارتباطاتی با ارتش و نیروهای سکولار ترکیه دارد.

برخی تحلیلگران می گویند جریان دادگاه ارگنکون شکاف میان دولت که ریشه در اسلام سیاسی دارد و بخش سکولار در حکومت را نشان می دهد.

مطالب مرتبط