افزایش تعداد مظنونان در پرونده قتل در دوبی

المبحوح
Image caption محمود المبحوح از بنیانگذاران شاخه نظامی حماس بود

امارات متحده عربی چهار نفر دیگر را که از گذرنامه های جعلی استفاده کرده اند و مظنون به دست داشتن در قتل یک فرمانده حماس در هتلی در دوبی هستند، شناسایی کرده است.

وزارت خارجه بریتانیا می گوید مقامات امارات متحده عربی اسامی دو مظنون دیگر را که دارای گذرنامه بریتانیایی بوده اند در اختیار دولت بریتانیا قرار داده اند.

دولت بریتانیا هرگونه اطلاع قبلی از استفاده از گذرنامه های جعلی این کشور را تکذیب می کند، ولی ویلیام هیگ، مسئول روابط خارجی در حزب مخالف محافظه کار بریتانیا می گوید کاملا امکان دارد که این موضوع قبلا به اطلاع دولت بریتانیا رسیده باشد.

وزارت خارجه جمهوری ایرلند نیز اعلام داشته که به این کشور اطلاع داده شده که دو مظنون دیگر هم از گذرنامه های ایرلندی که دارای شماره صحیح ولی اسامی و عکس جعلی بوده استفاده کرده اند.

تا کنون دست کم 15 نفر که از گذرنامه های جعلی اروپایی استفاده کرده و مظنون به دست داشتن در قتل محمود المبحوح در ماه ژانویه گذشته هستند، شناسایی شده اند.

تصور عمومی این است که سرویس اطلاعاتی اسرائیل در این کار دست داشته است ولی اسرائیل از تایید یا تکذیب دخالت در این ماجرا خودداری کرده است.

نام یازده نفری که قبلا ظن آن می رفت در کشتن یک فرمانده حماس در هتلی در دوبی دست داشته اند، در فهرست افراد تحت تعقیب سازمان پلیس بین المللی قرار گرفته است.

رئیس پلیس دوبی می گوید به احتمال 99 درصد ماموران مخفی اسرائیل مسئول مرگ محمود المبحوح در ماه ژانویه هستند اما اسرائیل می گوید شاهدی برای اثبات این فرضیه وجود ندارد.

محمود مبحوح از بنیانگذاران گردان شهدای عزالدین قسام، شاخه نظامی حماس بود که بنا به برخی گزارش ها برای خریداری سلاح به دوبی رفته بود. حماس می گوید المبحوح توسط شوک قوی الکتریکی به مغزش، به قتل رسیده و همچنین آثار خفه کردن روی گردن او مشهود بوده است.

اینترپل برای مظنونان "تذکر قرمز" صادر کرده است که هرچند معادل حکم جلب بین المللی نیست اما خواستار بازداشت آنها تا زمان استرداد می شود.

مطالب مرتبط