کشورهای آمریکای لاتین نهاد منطقه ای تاسیس می کنند

Image caption این نشست در مکزیک برگزار شد

رهبران کشورهای آمریکای لاتین و منطقه کارائیب در حالی 'بطور اصولی' بر اتحاد و یکپارچگی منطقه ای در چهارچوب سازمانی که آمریکا و کانادا عضو آن نخواهند بود، تاکید کرده اند که نشست آن ها شاهد مشاجره لفظی روسای جمهوری ونزوئلا و کلمبیا بوده است.

فیلیپ کالدرون، رئیس جمهوری مکزیک روز سه شنبه (۲۳ فوریه) گفت که این سازمان از دموکراسی و حقوق بشر دفاع خواهد کرد و افزایش همکاری و یکپارچگی منطقه ای از اهداف مهم آن خواهد بود.

نشست دو روزه رهبران کشورهای آمریکای لاتین و منطقه کارائیب در تفریگاه ساحلی کنکون مکزیک برگزار شد.

سازمان مورد نظر این رهبران "جامعه کشورهای آمریکای لاتین و منطقه کارائیب" نام دارد. هنوز درباره ساختار این نهاد توافقی نشده است و انتظار می رود که روند تاسیس آن چند سال طول بکشد.

در حال حاضر مهم ترین نهاد منطقه ای در قاره آمریکا سازمان کشورهای قاره آمریکا (OAS) است که مقر آن در واشنگتن، پایتخت آمریکا قرار دارد و نفوذ ایالات متحده در آن قابل ملاحظه ارزیابی می شود.

منقدان می گویند که آمریکا از این نهاد برای پیشبرد اهداف خود در منطقه استفاده می کند.

سازمان کشورهای قاره آمریکا در سال ۱۹۶۲ میلادی و در پی به قدرت رسیدن فیدل کاسترو در کوبا، عضویت این کشور را به حالت تعلیق درآورد.

علاوه بر رائول کاسترو، رهبر کوبا، رهبران چندین کشور دیگر از جمله شیلی، برزیل، ونزوئلا و کلمبیا هم در نشست کنکون شرکت داشتند.

این نشست شاهد مشاجره لفظی هوگو چاوز، رئیس جمهوری ونزوئلا و آلوارو اوریبه، رئیس جمهوری کلمبیا بوده است. ونزوئلا منتقد سرسخت آمریکاست و کلمبیا متحد بزرگ ایالات متحده در منطقه بحساب می آید.

بر اساس گزارش ها، رئیس جمهوری کلمبیا در ضیافت شام دوشنبه شب درباره تحریم های تجاری ونزوئلا علیه کشورش به هوگو چاوز گلایه کرد و هوگو چاوز هم کلمبیا را به حمایت از گروه های شبه نظامی مخالف خود متهم کرد.

خبرگزاری ها نوشته اند پس از آنکه هوگو چاوز تصمیم به ترک ضیافت شام گرفت، آلوارو اوریبه به او گفت: "مرد باش. بعضی وقت ها از راه دور ناسزا می گویی اما رو در رو ما حرفی نمی زنیم."

ظاهرا تنش بین این دو با میانجیگری رئیس جمهوری مکزیک کاهش پیدا کرد.