به روز شده:  10:41 گرينويچ - چهارشنبه 24 فوريه 2010 - 05 اسفند 1388

نظامیان بلندپایه ترکیه رسما به توطئه برای سرنگونی دولت متهم شدند

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

دستور بازداشت هفت افسر بلندپایه ارتش ترکیه به اتهام توطئه برای سرنگونی دولت صادر شده است.

روز چهارشنبه، 5 اسفند (24 فوریه)، دادگاهی در ترکیه هفت نظامی از جمله چند افسر بلندپایه ارتش را رسما به توطئه ای برای ساقط کردن دولت به رهبری حزب اسلامگرای این کشور در سال 2003 متهم کرد و دستور داد متهمان تا زمان رسیدگی به اتهامات زندانی شوند.

متهمان عبارتند از دو دریاسالار شاغل و دو ارتشبد، یک سرتیپ و دو سرهنگ بازنشسته که همراه با حدود پنجاه نظامی دیگر به ظن ارتباط با این توطئه در روز دوشنبه این هفته دستگیر شدند.

در جلسه دادگاه در روز چهارشنبه پرونده چهارده تن از دستگیر شدگان مطرح شد اما دادگاه پس از بازپرسی از این افراد، شش تن را آزاد کرد.

به گفته دادستان پرونده، برنامه زمینه سازی کودتا با نام "عملیات پتک" در سال 2003 و کوتاه مدتی پس از کسب قدرت توسط حزب عدالت و توسعه طراحی شد و دلیل آن ظاهرا نگرانی طراحان این عملیات از تسلط مذهب بر نظام سیاسی ترکیه بود.

حزب عدالت و توسعه، که در حال حاضر نیز قدرت را در دست دارد، یک حزب اسلامگرای میانه رو و متعهد به دموکراسی محسوب می شود اما طرفداران تندرو تر نظام سکولار ترکیه در موارد متعدد، رهبران آن را به تلاش برای استقرار حکومت دینی و سلب آزادی های مدنی مردم ترکیه متهم کرده اند.

در میان بازداشت شدگان روز دوشنبه اسامی فرماندهان سابق ستاد نیروهای دریایی و هوایی ترکیه نیز دیده می شد.

پس از انتشار خبر دستگیری این افراد، اعضای ستاد مشترک و افسران ارشد ارتش ترکیه با تشکیل جلسه ای به بررسی "تبعات جدی" این بازداشت ها پرداختند.

همزمان، احزاب مخالف گفته اند که هدف اصلی دولت از وارد کردن اتهام توطئه کودتا عملا بی اعتبار کردن تشکیلات نظامی ترکیه بوده که همواره مدافع نظام سکولار ترکیه محسوب شده است.

اخبار مروط به کودتا برای نخستین بار در ماه ژانویه سال جاری در یک روزنامه مخالف نظامیان منتشر شد.

در این گزارش آمده بود که طراحان کودتا در نظر داشتند با بمب گذاری در تعدادی از مساجد، تشدید تنش بین ترکیه و یونان، که دارای اختلافات قدیمی هستند، و اقداماتی دیگر، باعث سلب اعتماد از دولت شوند و زمینه برکناری آن را فراهم آورند.

این روزنامه نوشته است که طرح زمینه سازی سرنگونی دولت در ماه مارس 2003 مورد بررسی قرار گرفت و جزئیات آن تکمیل شد، و نوار صوتی و صورتجلسه های مذاکرات توطئه گران و جلسات آنان را نیز برای اثبات این اتهام منتشر کرده است.

در همانحال، ژنرال بازنشسته ای که به دادن پیشنهاد عملیات پتک متهم است اذعان داشته که در جلساتی، خطر دولت اسلامگرای ترکیه بررسی شد اما افزوده است که صورتجلسه هایی که منتشر شده جعلی است و مطالب مربوط به انفجار در مساجد و ساقط کردن یک فروند هواپیما توسط مخالفان ارتش بر آنها افزوده شده است.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.