تلاش آمریکا برای ایجاد "شکاف" بین ایران و سوریه

هیلاری کلینتون
Image caption خانم کلینتون گفت که ویلیام برنز، از معاونان وزارت خارجه آمریکا، در سفر اخیرش یه سوریه، مذاکرات فشرده ای با مقامات سوری داشته است.

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، گفته است که کشورش از سوریه می خواهد که این کشور از ایران فاصله بگیرد.

این اولین باری است که خانم کلینتون این چنین آشکارا از تلاش کاخ سفید برای ایجاد شکاف بین ایران و سوریه سخن می گوید

وزیر امور خارجه آمریکا که در جمع تعدادی از سناتورهای این کشور سخن می گفت افزود که آمریکا همچنین از سوریه می خواهد تا حزب الله را مسلح نکند، در خصوص مسایل عراق با جامعه جهانی همکاری کند و مذاکرات صلح با اسراییل را از سر بگیرد.

خانم کلینتون گفت که ویلیام برنز، از معاونان وزارت خارجه آمریکا، در سفر اخیرش یه سوریه، مذاکرات فشرده ای با مقامات سوری داشته است.

آقای برنز روز چهارشنبه، 28 بهمن (17 فوریه)وارد دمشق، پایتخت سوریه شد و با مقامات ارشد این کشور دیدار و گفتگو کرد.

به گفته ناظران سفر آقای برنز به دمشق در اجرای وعده های باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، برای تلاش در بهبود روابط با ملت های مسلمان و کشورهای عمده منطقه خاورمیانه صورت گرفت.

روز سه شنبه، (16 فوریه) رئیس جمهوری آمریکا رابرت فورد، یک دیپلمات با سابقه آمریکایی را رسما به عنوان نخستین سفیر ایالات متحده در سوریه در پنج سال گذشته معرفی کرد.

آقای فورد قبلا در سمت سفیر آمریکا در الجزیره و معاون سفیر در عراق خدمت کرده بود و با مسایل منطقه خاورمیانه آشنایی دارد.

به گفته تحلیلگران، تعیین سفیر جدید و اعزام آقای برنز به سوریه مقدمه آغاز تماس آمریکا با کشورهایی است که می توانند در راستای استقرار صلح در منطقه خاورمیانه نقشی مهم ایفا کنند.

سخنگوی کاخ سفید در بیانیه ای به مناسبت معرفی رابرت فورد گفت که تصمیم به اعزام سفیر جدیدی به سوریه "نشانگر تعهد رئیس جمهوری به بهبود ارتباطات و تعامل بیشتر با دولت و مردم سوریه به منظور پیشبرد منافع ایالات متحده است."

سفیران آمریکا در خارج توسط رئیس جمهوری انتخاب می شوند اما قبل از انتصاب رسمی باید به تایید مجلس سنای آمریکا برسند.

در بیانیه کاخ سفید آمده است که در صورت تایید انتصاب آقای فورد، ماموریت اصلی او شامل بررسی راه های گسترش روابط دو کشور و همچنین "رسیدگی به جنبه های نگران کننده موجود" خواهد بود.

ایالات متحده در گذشته دولت سوریه را به خودداری از اقدام موثر برای جلوگیری از نفوذ شورشیان مسلح به داخل خاک عراق متهم کرده بود و سوریه از جمله کشورهای دارای روابط نزدیک با جمهوری اسلامی است.

سوریه در خلال چند دهه اخیر کوشیده است با برعهده گرفتن نقشی فعال در مسایل خاورمیانه، خود را یک عنصر موثر منطقه ای قلمداد کند اما در چند سال گذشته، خروج تحقیرآمیز از لبنان در پی ترور رفیق حریری و دشواری روابط با آمریکا، دامنه فعالیت سوریه در عرصه منطقه ای را به ارتباط با چند کشور و گروه مسلح مخالف صلح خاورمیانه محدود کرده است.

سوریه امیدوار است بهبود روابط با آمریکا باعث شود تا به این کشور نقشی پر رنگ تر در منطقه محول شود.

مطالب مرتبط