تاکید هیلاری کلینتون بر تشدید تحریم ها علیه ایران

هیلاری کلینتون
Image caption کلینتون موضع روسیه در برابر ایران را دلگرم کننده دانست

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، پیش بینی کرده که شورای امنیت حداکثر تا دو ماه دیگر ایران را برای بار چهارم تحریم کند. او مذاکرات ایالات متحده با سایر کشورها در اینباره را فشرده و مثبت ارزیابی کرد.

هیلاری کلینتون این سخنان را روز چهارشنبه (۲۴ فوریه) در جلسه علنی کمیته روابط امور خارجه مجلس سنای آمریکا بیان کرد.

او پیش بینی کرد که شورای امنیت سازمان ملل متحد بین ۳۰ تا ۶۰ روز دیگر علیه ایران قطعنامه تحریمی صادر کند.

به گفته او: "ایران با اقدام های تحریک آمیزش برای جامعه بین المللی چاره ای جز اعمال تحریم های بیشتر نگذاشته است."

شورای امنیت تا بحال سه قطعنامه تحریمی علیه برنامه اتمی ایران صادر کرده است.

ایران این قطعنامه ها را غیرقانونی می داند و تاکید دارد که بر خط مشی هسته ای این کشور تاثیری ندارند.

خانم کلینتون همچنین از قانونگذاران آمریکایی خواست که تحریم های گسترده خود علیه ایران را طوری تصویب کنند که تلاش های دولت اوباما در جلب حمایت سایر کشورها از تحریم های بین المللی علیه تهران را مختل نکند.

کنگره آمریکا طرح تحریم گسترده ای را علیه ایران در دست بررسی دارد که در صورت تصویب، صنایع نفت و گاز ایران و نیز تامین کنندگان خارجی بنزین ایران را هدف قرار خواهد داد.

پیش نویس این طرح دولت را به اجرای دقیق تحریم ها علیه شرکت های خارجی که بسیاری به کشورهای اروپایی متحد آمریکا تعلق دارند موظف می کند و نیز از وزارت امور خارجه می خواهد در اینباره به کنگره گزارش بدهد.

وزارت امور خارجه آمریکا به کمیته روابط خارجه سنا نوشته است که پیش نویس فعلی طرح مذکور حمایت کشورها از آمریکا در تحریم ایران را تضعیف خواهد کرد و خواهان اصلاح متن آن شده است.

تحریم های 'فلج کننده'

Image caption کنگره طرح تحریمی گسترده ای علیه ایران را در دست بررسی دارد

هیلاری کلینتون همچنین تاکید کرد که آمریکا علاوه بر تدابیر تنبیهی شورای امنیت، در نظر دارد که تحریم های "چندجانبه" یا "یکجانبه" دیگری نیز علیه ایران در نظر بگیرد.

او بارها درباره اعمال تحریم های "فلج کننده" علیه ایران هشدار داده است.

اما یک مقام ارشد دولت روسیه روز سه شنبه تاکید کرد که کشورش از تحریم "فلج کننده" ایران حمایت نخواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری رویتر، اولگ روزخف، قائم مقام اداره خلع سلاح و امنیتی وزارت امور خارجه روسیه گفته است: "ما از تحریم ها یا تدابیری که به انزوای سیاسی، اقتصادی و مالی این کشور منجر شود حمایت نخواهیم کرد."

به گفته این مقام روسیه، کشورش از تحریم های مشخصی که برنامه اتمی ایران را هدف قرار دهد پشتیبانی می کند، نه از تحریم های گسترده ای که صنایع نفت و گاز یا نظام بانکی ایران را هدف قرار دهد.

اما هیلاری کلینتون در سنا پاسخ "مثبت" روسیه در مورد ایران را دلگرم کننده دانست و بار دیگر بر تحریم سپاه پاسداران تاکید کرد.

کلینتون گفت، "صبر استراتژیک" دولت باراک اوباما و تصمیم به مذاکره با ایران، فضای کافی برای کشورهای دیگر برای حمایت از تحریم ها را بوجود آورده است.

وزیر امور خارجه آمریکا گفت که تلاش ها برای جلب حمایت چین از تشدید تحریم های علیه ایران همچنان ادامه دارد.

او گفت، وابستگی چین به نفت خلیج فارس باید انگیزه ای باشد برای حمایت این کشور از تشدید تحریم ها.

به گفته کلینتون: "در صورت عدم وجود فشاری که تلاش ایران برای دستیابی به سلاح اتمی را تغییر دهد، رقابت تسلیحاتی در خلیج فارس شروع خواهد شد و خلیج فارس را بیشتر بی ثبات خواهد کرد، حتی می تواند به وقوع جنگ منجر شود و انتقال نفت از خلیج فارس را با مشکل مواجه کند."

هیلاری کلینتون هفته آینده به آمریکای لاتین سفر خواهد کرد و در این سفر با دولت برزیل که در حال حاضر عضو غیردائم شورای امنیت است، درباره ایران گفتگو خواهد کرد.

مطالب مرتبط