به روز شده:  03:37 گرينويچ - پنج شنبه 25 فوريه 2010 - 06 اسفند 1388

واکنش بین المللی به مرگ ناراضی کوبایی؛ 'تاسف' کاسترو

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

در پی محکومیت بین المللی مرگ یک زندانی سیاسی در کوبا پس از اعتصاب غذای طولانی، رائول کاسترو رهبر این کشور از مرگ این زندانی اظهار تاسف کرده است.

این یک حرکت نادر از سوی رهبران این کشور است که اغلب به خاطر سابقه خود در زمینه حقوق بشر مورد سرزنش قرار می گیرند.

اورلاندو زاپاتا تامایو روز سه شنبه پس از 85 روز اعتصاب غذا در بیمارستانی در هاوانا درگذشت که انتقاد آمریکا و اتحادیه اروپا از هاوانا را به دنبال داشت.

این مرد 42 ساله در سال 2003 در خلال موج بازداشت مخالفان دستگیر شده بود.

اما رئیس جمهوری کوبا گفت که نه آقای تامایو و نه هیچ کس دیگر در کوبا شکنجه نشده است.

آقای زاپاتا در اعتراض به شرایط زندان اعتصاب کرده بود و پس از انتقال به بیمارستان هرمانوس در پایتخت درگذشت.

عفو بین الملل خواستار "تحقیقات کامل" شده است تا معلوم شود آیا بدرفتاری با این زندانی در مرگ او نقش داشته است یا نه.

جامعه بین المللی عمیقا نسبت به مرگ آقای زاپاتا ابراز تاثر کرده است.

فیلیپ کراولی سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت که مرگ او پررنگ کننده این واقعیت "ناعادلانه" است که کوبا اکنون بیش از 200 زندانی سیاسی دارد که به گفته او باید بدون معطلی آزاد شوند.

او گفت مقام های آمریکایی که هفته گذشته برای گفتگو درباره مساله مهاجرت به کوبا رفته بودند وضعیت آقای زاپاتا را مطرح کرده و از دولت کوبا خواسته بودند مراقبت های لازم پزشکی از او را فراهم کند.

کمیسیون اتحادیه اروپا نیز این حادثه را به خانواده زاپاتا تسلیت گفت و افزود که مساله زندانیان سیاسی کوبا "یک اولویت مهم برای اتحادیه اروپا" خواهد بود.

مانوئل چاوز معاون نخست وزیر اسپانیا گفت که کشورش مرگ آقای زاپاتا را محکوم می کند و یک سخنگوی وزارت خارجه فرانسه با ابراز "یاس" گفت که فرانسه دولت کوبا را ترغیب کرده بود او را آزاد کند.

این اولین بار طی تقریبا 40 سال گذشته است که یک فعال کوبایی در اعتراض به بدرفتاری های دولت در اثر اعتصاب غذا می میرد.

آخرین زندانی سیاسی که در اثر اعتصاب غذا در کوبا جان باخت پدرو لوئیز بویتل شاعر و رهبر دانشجویی بود که در سال 1972 درگذشت.

'مبارز حقوق بشر'

مایکل واس خبرنگار بی بی سی در هاوانا می گوید که بیانیه رائول کاسترو درباره آقای زاپاتا بی سابقه است، هرچند رهبر کوبا در ادامه آمریکا را در مرگ او مقصر دانست.

کمیسیون حقوق بشر کوبا که یک گروه غیررسمی در این کشور است می گوید که در 24 ساعت گذشته حدود 30 ناراضی دستگیر شده اند تا از حضور آنها در مراسم تشییع جنازه آقای زاپاتا جلوگیری شود.

رینا لوئیزا تامایو مادر اورلاندو زاپاتا گفته است که به اعتقاد او فرزندش توسط مقام ها "به قتل رسیده است."

او طی تماسی تلفنی به روزنامه "ال نووو هرالد" چاپ میامی در آمریکا گفت: "کاری را که می خواستند کردند. به زندگی یک مبارز حقوق بشر پایان دادند."

اورلاندو زاپاتا یکی از حدودا 75 ناراضی ای بود که در سال 2003 بازداشت شدند.

او ابتدا به سه سال زندان محکوم شد اما به گفته گروه "عفو بین الملل" مجازات او در محاکمات بعدی به 25 سال زندان افزایش یافت.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.