به روز شده:  01:13 گرينويچ - پنج شنبه 25 فوريه 2010 - 06 اسفند 1388

'کشته شدن' مربی توسط نهنگ در برابر تماشاگران

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

در پارک تفریحی "سی ورلد" در شهر اورلاندو در ایالت فلوریدای آمریکا، نهنگی در جریان یک نمایش مربی 40 ساله خود را کشته است.

مقام های این پارک این حادثه را یک "تصادف" توصیف کردند و گفتند که مربی زن به داخل آب افتاد، اما شاهدان عینی گفتند که نهنگ از آب بیرون پرید و مربی را از کمر گرفت.

درحالی که ماموران آتش نشانی که به محل فراخوانده شده بودند سعی داشتند این مربی را نجات دهند، تماشاگران از محل تخلیه شدند.

دن براون رئیس "سی ورلد" بعدا تایید کرد که تلاش ها برای زنده نگاه داشتن این مربی بی نتیجه بود.

مربیان نهنگ در "سی ورلد" همچنین در سال های 2004 و 2006 مورد حمله قرار گرفته بودند.

گزارش های ضد و نقیض

حادثه روز چهارشنبه حدود ساعت دو بعد از ظهر به وقت محلی در داخل "استادیوم شامو" روی داد.

آقای براون در یک بیانیه کوتاه برای رسانه ها گفت "در این حادثه یکی از مجرب ترین خدمه ما در زمینه آموزش حیوانات غرق شد" و افزود که تحقیقات آغاز شده است.

جیم سولومونز سخنگوی دفتر کلانتری "اورنج کانتی" در فلوریدا گفت که این مربی "ظاهرا سر خورد یا درون استخر افتاد" اما هنوز زود است بگوییم که هدف حمله نهنگ قرار گرفت.

آقای سولومونز گفت که در این مقطع به نظر می رسد که حادثه تصادفی بوده باشد.

اما توضیحات رسمی با آنچه شاهدان عینی بازگو می کنند تفاوت دارد.

ویکتوریا بینیاک بازدیدکننده پارک به یک کانال محلی تلویزیونی گفت که حرف های مربی درباره آنچه قرار است نهنگ انجام دهد تازه تمام شده بود که نهنگ "خیلی سریع راه افتاد، و بعد به طرف شیشه (جداره شیشه ای استخر) برگشت، بالا پرید، مربی را از کمر گرفت و او را با خشونت تکان داد. آخرین چیزی که دیدیم کفش شناور او بود."

یکی دیگر از تماشاگران شرح مشابهی از ماجرا را در مصاحبه با سی ان ان ارائه کرده است.

حملات قبلی

اندی گالاچر خبرنگار بی بی سی در فلوریدا می گوید که این نهنگ به نام "تیلی" از نوع "نهنگ کشنده" (Killer whale) در گذشته در چند حادثه دیگر درگیر بوده است.

در یک مورد در سال 1991 که او در ایالت بریتیش کلمبیا در کانادا نمایش می داد، یک مربی طی حادثه ای کشته شد.

پس از فروش او به سی ورلد حادثه دیگری در سال 1999 در ارتباط با او گزارش شد و آن زمانی بود که جسد یک مرد عریان که به پشت خوابیده بود در نزدیکی استخر او کشف شد.

البته مقام ها بعدا نتیجه گیری کردند که این مرد یا پس از ساعات رسمی کار پارک به طور مخفیانه وارد سی ورلد شده بود یا پس از بسته شدن پارک در آن مانده بود و به احتمال زیاد غرق شده بود.

حوادث دیگری نیز در اطراف این نهنگ ها در سی ورلد اتفاق افتاده است.

در نوامبر 2006، یک نهنگ ماده سه هزار کیلوگرمی، کنت پیترز از مربیان آنجا را گاز گرفت و به زیر آب برد. او با پای شکسته موفق به فرار شد.

در سال 2004 یک نهنگ دیگر در پارک سن آنتونیوی این شرکت قصد داشت پای مربی را گاز بگیرد اما او نیز توانست بگریزد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.