به روز شده:  09:52 گرينويچ - پنج شنبه 25 فوريه 2010 - 06 اسفند 1388

ایران و سوریه موافقتنامه لغو روادید امضاء کردند

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

در جریان سفر محمود احمدی نژاد به سوریه یک رشته توافقنامه شامل توافقنامه لغو روادید سفر اتباع دو کشور امضا شده است.

روز پنجشنبه، 6 اسفند (25 فوریه)، محمود احمدی نژاد همراه با هیاتی از مقامات جمهوری اسلامی برای دیداری دو روزه وارد دمشق، پایتخت سوریه شد، و مورد استقبال بشار اسد، رئیس جمهوری، و شماری دیگر از مقامات این کشور قرار گرفت.

به گزارش خبرگزاری دولتی ایران - ایرنا - محمود احمدی نژاد را در این سفر منوچهر متکی، وزیر امور خارجه، علی نیکزاد، وزیر مسکن و رئیس کمیسیون مشترک ایران و سوریه، اسفندیار رحیم مشایی، رئیس دفتر و مجتبی ثمره هاشمی، مشاور آقای احمدی نژاد و تعدادی از نمایندگان مجلس همراهی می کنند.

پس از برگزاری مراسم استقبال، آقایان اسد و احمدی نژاد به طور خصوصی دیدار کردند و در یک نشست خبری مشترک شرکت کردند و به سئوالاتی در مورد روابط جمهوری اسلامی و سوریه و دیدگاه های دولت های دو کشور در زمینه مسایل منطقه ای و بین المللی پاسخ دادند.

در این نشست خبری، رئیس جمهوری سوریه از برنامه های اتمی ایران حمایت کرد و گفت که جلوگیری از غنی سازی اورانیوم برای مصارف صلح آمیز در ایران اقدامی استعماری است.

سوریه و جمهوری اسلامی دارای روابط گسترده ای هستند که به خصوص با حمایت سوریه از ایران در طول جنگ هشت ساله ایران و عراق تقویت شد.

در سوریه، حزب بعث قدرت را در دست دارد که در زمان رژیم صدام حسین در عراق، در رقابتی خصمانه با حزب بعث عراق درگیر بود و به همین دلیل، از جمله معدود کشورهای عربی بود که از ایران در این جنگ جانبداری کرد.

در مقابل، جمهوری اسلامی در این مدت کمک های گسترده اقتصادی در اختیار سوریه قرار داده است.

دیدار احمدی نژاد از دمشق پنجمین سفر او به سوریه از زمان تصدی سمت ریاست جمهوری در ایران است و آخرین سفر او حدود ده ماه پیش و کوتاه مدتی پیش از برگزاری انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری در ایران صورت گرفت.

بشار اسد از جمله مقامات خارجی بود که اعلام پیروزی محمود احمدی نژاد در این انتخابات را به وی تبریک گفت.

آقای اسد هم در دوره ریاست جمهوری خود، که با درگذشت پدرش، حافظ اسد، در سال 2000 آغاز شد، هفت بار به ایران آمده که چهار بار آن در زمان ریاست جمهوری آقای احمدی نژاد بوده است.

مواضع مشترک

از حکومت های ایران و سوریه، که مواضعی ضد آمریکایی و ضد اسرائیلی دارند و از گروه های مخالف صلح اعراب و اسرائیل حمایت می کنند، به عنوان دو متحد نزدیک در خاورمیانه نام برده می شود و مقامات دو کشور به طور مرتب با یکدیگر ملاقات و تبادل نظر می کنند.

اسد و احمدی نژاد

ایران و سوریه در برخی زمینه ها سیاستهای همسویی را دنبال می کنند

سوریه به دلیل اختلاف ارضی با اسرائیل بر سر بلندی های اشغال شده جولان با برقراری صلح بین اعراب و اسرائیل مخالفت می ورزد و جمهوری اسلامی هم موضعی در مخالفت با روند صلح خاورمیانه و کمک به گروه های تندرو مخالف صلح اتخاذ کرده است.

هر دو کشور همچنین از حامیان جنبش حزب الله لبنان و گروه فلسطینی حماس و گروه های فلسطینی دیگر مخالف روند صلح خاورمیانه هستند که دولت آمریکا آنها را سازمان های تروریستی می داند.

ایالات متحده ایران و سوریه را به دلیل حمایت از این گروه ها و مخالفت با روند صلح بین فلسطینیان و اسرائیل هدف تحریم های اقتصادی قرار داده که در مورد ایران، به دلیل برنامه های اتمی جمهوری اسلامی، وسعت بیشتری داشته است.

در عین حال، در ماه های اخیر و با تشدید تنش در روابط جمهوری اسلامی و کشورهای غربی، به خصوص آمریکا، مقامات ایالات متحده به اقداماتی برای بهبود روابط خود با سوریه دست زده اند در حالیکه نشانه ای از رفع کدورت در روابط ایالات متحده و ایران دیده نمی شود.

برخی از ناظران گفته اند که هدف ایالات متحده از تلاش برای بهبود مناسبات با سوریه، از جمله اعزام سفیر جدیدی به دمشق حدود پنج سال پس از کاهش سطح روابط، ایجاد شکاف بین دولت های ایران و سوریه است.

به گفته منابع خبری ایران، قرار است در طول دیدار محمود احمدی نژاد از سوریه یک رشته توافقنامه بین دو طرف امضا شود.

از جمله توافقنامه تغو روادید گذرنامه های سیاسی، خدمت و عادی بین ایران و سوریه بوده که با حضور وزیران امور خارجه دو کشور امضا شد.

براساس این توافقنامه، اتباع دو کشور می توانند بدون اخذ روادید به کشورهای یکدیگر سفر کنند و اجازه دارند حداکثر تا نود روز در کشور مقصد اقامت و درمدت شش ماه، به طور مکرر به آن کشور تردد داشته باشند.

دو طرف ابراز امیدواری کردند که این توافقنامه هر چه زودتر مراحل قانونی لازم در را دو کشور طی کند و به مرحله اجرا برسد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.