نخستین ملاقات مقامات ارشد هند و پاکستان پس از حملات بمبئی

حملات بمبئی
Image caption هند گروههای پاکستانی را مسئول حملات بمبئی دانسته است

برای نخستین بار از زمان حملات مسلحانه در شهر بمبئی هند، بین مقامات ارشد هند و پاکستان ملاقاتی صورت گرفته است.

در این جلسه که روز پنجشنبه، 6 اسفند (25 فوریه)، در دهلی نو، پایتخت هند، برگزار شد، نیروپاما رائو و سلمان بشیر، مدیران کل وزارتخانه های امور خارجه هند و پاکستانT به بررسی روابط دو کشور پرداختند که از زمان حملات بمبئی در نوامبر سال 2008 به تیرگی گراییده و باعث تعلیق مذاکرات مقامات بلندپایه دو کشور شده است.

در حملات بمبئی، بزرگترین شهر هند، افراد مسلح به تیراندازی و انفجار در چندین نقطه حساس شهر، از جمله مراکز تجاری، ایستگاه های خط آهن و هتل های بزرگ، دست زدند که به کشته شدن بیش از یکصد و هفتاد نفر، زخمی شدن بیش از سیصد نفر و آسیب جدی به تاسیسات شهری منجر شد.

این عملیات از روز 25 نوامبر 2008 درسطحی گسترده و با خشونتی کم سابقه آغاز شد و پس از مداخله پلیس و ارتش هند در روز 29 نوامبر خاتمه یافت و مقامات هندی اسلامگرایان تندرو مستقر در پاکستان را مسئول این حمله معرفی کردند.

تعدادی از مقامات هندی از ارتباط این گروه با بعضی از نهادهای امنیتی و اطلاعاتی پاکستان نیز سخن گفتند که از سوی دولت پاکستان به شدت تکذیب شد.

در حالیکه هند در این ارتباط خواستار دستگیری و تحویل تعدادی از افراد مقیم پاکستان برای محاکمه در هند بوده، دولت پاکستان تاکید داشته که مقامات هندی باید مدارک و مستندات اتهامات وارد شده را برای پیگیری در اختیار پاکستان قرار دهند.

Image caption بهبود روابط با هند امکانات پاکستان برای مقابله با طالبان را افزایش می دهد

پاکستان تا کنون چند نفر را به اتهام طراحی و اجرای حملات بمبئی بازداشت و محاکمه کرده است اما به گفته مقامات هندی، تشکیلات اسلامگرایان تندرو که حامی این حملات بوده اند همچنان از آزادی عمل نسبی در پاکستان برخوردارند.

دولت پاکستان این اتهام را رد کرده و گفته است که تنها می تواند براساس شواهد و مدارکی که در اختیار دارد، مسئولان حملات بمبئی را بازداشت و مجازات کند.

به گزارش منابع خبری، برای گفتگوهای روز پنجشنبه در دهلی نو دستور جلسه مشخصی تعیین نشده و دو طرف صرفا به بررسی کلی مسایل مشترک و احتمال از سرگیری ارتباط مقامات ارشد سیاسی می پردازند.

انتظارات دو طرف

در عین حال، مقامات پاکستانی گفته اند که هیات اعزامی این کشور به هند، در طول اقامت یک روزه خود خواستار از سرگیری مذاکرات جامع صلح به منظور رسیدگی به تمامی مسایل مورد اختلاف دو طرف خواهد شد.

هند و پاکستان کمابیش از زمان استقلال هند و تشکیل دو کشور در سال 1947 بر سر مسایل مرزی به خصوص حاکمیت کشمیر با یکدیگر اختلاف داشته اند که باعث تنش مداوم در روابط دو جانبه، درگیری های مکرر مرزی و سه جنگ تمام عیار بین دو کشور شده است.

علاوه بر این، دو کشور در مورد یک رشته مسایل دیگر، از جمله منابع مشترک آب و فعالیت گروه های تندرو دارای اختلافات جدی هستند که در خلال تعلیق مذاکرات صلح از زمان حملات کشمیر، تلاشی برای رفع آنها صورت نگرفته است.

Image caption آمریکا انتظار دارد مذاکرات به بهبود روابط مرزی و کاهش فشار بر پاکستان منجر شود

در عین حال، مقامات هر دو طرف گفته اند که انتظار نمی رود جلسه روز پنجشنبه به نتایج چشمگیری منجر شود و حداکثر انتظاری که می توان داشت، هموار کردن راه برای پیگیری مشکلات موجود از راه گفتگوهای آتی است.

جلسه دهلی در حالی برگزار می شود که دولت پاکستان با یک رشته مشکلات داخلی، به خصوص عملیات گروه های اسلامگرای مسلح و ارتباط آنها با شورشیان افغان دست به گریبان است.

پاکستان از سوی آمریکا تحت فشار قرار گرفته است تا با برخورد جدی با اسلامگرایان مسلح در داخل، زمینه مقابله موثر نیروهای ائتلاف بین المللی با شورشیان طالبان در افغانستان و سرکوب گروه های تروریستی در سطح منطقه و جهان را فراهم سازد.

گفته می شود ملاقات مدیران کل وزارت خانه های امور خارجه هند و پاکستان نیز با پافشاری و میانجیگری ایالات متحده صورت گرفته تا به این ترتیب، از فشاری که تنش در روابط با هند بر منابع نظامی و امنیتی پاکستان وارد می سازد کاسته و بر امکانات این کشور برای برخورد با شورشیان داخلی افزوده شود.

در عین حال، برخی ناظران بر این باور هستند که با توجه به عدم اعتماد افکار عمومی در هند به دلیل برآورده نشدن خواست های این کشور از دولت پاکستان در مورد عاملان حملات بمبئی و سایر اختلافات دوجانبه، از سرگیری مذاکرات صلح با پاکستان از نظر سیاسی برای دولت هند هزینه هایی خواهد داشت و به همین دلیل هم مقامات هندی اشتیاق کمتری به چنین مذاکراتی از خود نشان می دهند.

طی همین هفته، درگیری بین نیروهای هندی و شورشیان مسلح در کشمیر تحت اداره هند به کشته شدن شورشیان و جند نظامی هندی منجر شد و هند بار دیگر پاکستان را به حمایت از گروه های جدایی طلب کشمیری متهم ساخت.

مطالب مرتبط