رهبران ترکیه با رئیس ارتش ملاقات کردند

Image caption جلسه امروز در حالی برگزار شد که اختلاف میان ارتش و دولت ترکیه بالا گرفته است

عبدالله گل، رئیس جمهوری ترکیه و رجب طیب اردوغان، نخست وزیر این کشور با ایلکر باش بوغ، رئیس ستاد مشترک ارتش ملاقات کرده اند تا اتهام توطئه برای سرنگونی دولت را بررسی کنند.

ملاقات روز پنجشنبه (25 فوریه)، با ژنرال باش بوغ در حالی برگزار شد که دادگاهی در ترکیه شمار بیشتری از افسران ارشد ارتش این کشور را در ارتباط با توطئه برای ساقط کردن دولت به رهبری حزب اسلامگرای عدالت و توسعه در سال 2003 تحت پیگرد قرار داده است و به این ترتیب، شمار افسران متهم این پرونده به 20 نفر رسیده است.

در همین حال، بازجویی از حدود بیست افسر دیگر ارتش ادامه دارد.

گزارشگر بی بی سی در استانبول می گوید دستگیری این گروه ازنظامیان ارشد ترکیه بزرگترین آزمایشی است که تا کنون مقام های دولت این کشور در ارتباط با موقعیت نیروهای مسلح با آن مواجه شده اند.

طی دو سال گذشته، بیش از دویست نفر به ظن دست داشتن در توطئه تضعیف یا سرنگونی دولت به رهبری حزب اسلامگرای عدالت و توسعه بازداشت شده اند اما منتقدان این حزب گفته اند که دولت با بازداشت این افراد در صدد ارعاب مخالفان خود بوده است.

روز گذشته، دادگاهی در ترکیه حکم تعقیب هفت نظامی این کشور، از جمله چند افسر بلندپایه نیروهای مسلح را به اتهام توطئه برای سرنگونی دولت صادر کرد و دستور داد این افراد تا زمان رسیدگی به اتهامات خود، بازداشت شوند.

متهمان عبارتند از دو دریاسالار شاغل و دو ارتشبد، یک سرتیپ و دو سرهنگ بازنشسته که همراه با حدود پنجاه نظامی دیگر به ظن ارتباط با این توطئه در روز دوشنبه این هفته دستگیر شدند.

به گفته دادستان پرونده، برنامه زمینه سازی کودتا با نام "عملیات پتک" در سال 2003 و مدت کوتاهی پس از کسب قدرت توسط حزب عدالت و توسعه طراحی شد و دلیل آن ظاهرا نگرانی طراحان این عملیات از تسلط مذهب بر نظام سیاسی ترکیه بود.

حزب عدالت و توسعه، که در حال حاضر نیز قدرت را در دست دارد، یک حزب اسلامگرای میانه رو و متعهد به دموکراسی محسوب می شود اما طرفداران تندرو تر نظام سکولار ترکیه در موارد متعدد، رهبران آن را به تلاش برای استقرار حکومت دینی و سلب آزادی های مدنی مردم ترکیه متهم کرده اند.

اخبار مربوط به کودتا برای نخستین بار در ماه ژانویه سال جاری در یک روزنامه مخالف نظامیان منتشر شد.

در این گزارش آمده بود که طراحان کودتا در نظر داشتند با بمب گذاری در تعدادی از مساجد، تشدید تنش بین ترکیه و یونان، که دارای اختلافات قدیمی هستند، و اقداماتی دیگر، باعث سلب اعتماد از دولت شوند و زمینه برکناری آن را فراهم آورند.

این روزنامه نوشته است که طرح زمینه سازی سرنگونی دولت در ماه مارس 2003 مورد بررسی قرار گرفت و جزئیات آن تکمیل شد، و نوار صوتی و صورتجلسه های مذاکرات توطئه گران و جلسات آنان را نیز برای اثبات این اتهام منتشر کرده است.

مطالب مرتبط