رئیس جمهوری جدید اوکراین سوگند خورد

Image caption ویکتور یانوکویچ به مناسبت روز تحلیفش به عنوان رئیس جمهوری اوکراین در مراسمی در کلیسای ارتدوکس روسیه نیز شرکت کرد

ویکتور یانوکویچ سه هفته پس از اعلام پیروزی اش در انتخابات ریاست جمهوری اوکراین، امروز (25 فوریه)، در مراسمی در پارلمان این کشور سوگند خورد.

آقای یانوکویچ در نطقی که در مراسم تحلیف خود ایراد کرد، گفت اوکراین به دنبال روابط خوب با روسیه، اتحادیه اروپا و آمریکاست.

رئیس جمهوری جدید اوکراین روز پنجشنبه گفت کشورش به هیچ بلوکی تعلق ندارد بلکه پلی است میان شرق و غرب.

اما او افزود اوکراین با مشکلات بزرگی، از جمله بدهی های سنگین، فقر و فساد اداری روبروست.

یولیا تیموشنکو، نخست وزیر اوکراین و رقیب آقای یانوکویچ در انتخابات ریاست جمهوری در رای گیری های ماه گذشته، در مراسم سوگند رئیس جمهوری جدید شرکت نکرد.

خانم تیموشنکو از زمان اعلام نتیجه انتخابات تا کنون گفته است که در شمارش آرا تقلب شده است.

آقای یانوکویچ در دور دوم انتخابات رئیس جمهوری که در سال 2004 و زمانی که "انقلاب نارنجی" در جریان بود، شکست خورد.

جنگ و جدل

نخست وزیر اوکراین و نامزد شکست خورده در انتخابات ریاست جمهوری این کشور، در اعتراض به پیروزی آقای یانوکویچ به دادگاه شکایت کرد اما روز شنبه (20 فوریه) آن را پس گرفت.

دادگاه برای بررسی شواهد و مدارکی که خانم تیموشنکو به دادگاه تسلیم کرده بود نظر داد که مراسم تحلیف آقای یانوکویچ به تعویق بیافتد و پارلمان اوکراین نیز موافقت کرد این مراسم در تاریخ 25 فوریه (امروز)، انجام گیرد.

Image caption ویکتور یاکونویچ با اکثریت ناچیزی بر خانم تیموشنکو پیروز شده است

پس از آن که کمیته مرکزی انتخاباتی اوکراین اعلام کرد ویکتور یانوکویچ در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری این کشور برنده شده است، خانم تیموشنکو شکست خود را نپذیرفت و مدعی شد در انتخابات تقلب شده است.

این ادعا در حالی بود که ناظران بین المللی می گفتند در نحوه رای گیری خلافکاری مشهودی صورت نگرفته است.

در اوکراین طی چند سال گذشته بن بست سیاسی حاکم بوده است.

مطالب مرتبط