مباحثه اوباما و رهبران کنگره بر سر اصلاح نظام درمانی

باراک اوباما
Image caption باراک اوباما گفت مایل نیست که این نشست تلویزیونی به یک "تئاتر سیاسی" تبدیل شود

باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا در نشستی شش ساعته با چهل تن از رهبران دو حزب دمکرات و جمهوریخواه که بطور زنده از تلویزیون پخش می شد شرکت و به بررسی اصلاح وضعیت بهداشت و خدمات درمانی در این کشور پرداخت.

در طی این نشست بسیاری از اختلافات اصلی دو حزب پدیدار شد.

آقای اوباما روز دوشنبه برای اولین بار طرح خود را علنی کرد، اما جمهوریخواهان می گویند این پیشنهاد قابل قبول نیست و باید طرحی نو تنظیم شود.

به گفته پال آدامز خبرنگار بی بی سی در واشنگتن با این نشست احتمالا دو طرف تلاش خواهند کرد به توافقی برسند و دمکراتها حاضر خواهند شد لایحه اصلاح خدمات درمانی را به هر نحوی که شده به تصویب برسانند.

اما تحلیلگران می گویند درگیری های حزبی آنقدر زیاد است که دو طرف حتی بر سر شکل میز مذاکره روز پنجشنبه در "خانه بلر" واقع در نزدیکی کاخ سفید نیز اختلاف داشتند.

باراک اوباما این جلسه را با تاکید بر اینکه همه حاضران اهمیت مسئله بهداشت و خدمات درمانی را درک می کنند و هر دو حزب مواضع مشترک زیادی دارند آغاز کرد.

"طرح جدید"

او گفت متاسفانه با وجود اهمیتی که این موضوع داراست به یک درگیری حزبی و ایدئولوژیک تبدیل شده بطوریکه سیاست بازی جایگزین عقل سلیم شده است.

باراک اوباما گفت مایل نیست که این نشست تلویزیونی به یک "تئاتر سیاسی" تبدیل شود و در عوض امیدوار است این مباحثات به حل "مشکل" منجر شود.

"اگر ذهن خود را باز نگهداریم و بدنبال گلزنی سیاسی نباشیم آنگاه گام های موثری خواهیم برداشت."

اما سناتور جمهوریخواه لامار الکساندر در پاسخ گفت برای این منظور باید طرحی که دمکراتهای سنا در دسامبر گذشته تصویب کردند را کنار گذاشت و طرح جدیدی تهیه شود.

او گفت دو طرف باید گام به گام با یکدیگر همکاری و "با کاهش هزینه خدمات درمانی ... اعتماد مردم آمریکا را مجددا کسب کنند."

سناتور دیگر جمهوریخواه جان کایل نیز گفت تلاش های دمکراتها تنها به کنترل بیشتر نظام خدمات درمانی توسط دولت منجر می شود.

او افزود اختلافی "بنیادین" بین دو حزب بر سر اینکه چه کسی باید مسئولیت بهداشت و خدمات درمانی را بر عهده داشته باشد وجود دارد.

به گفته مارک ماردل خبرنگار بی بی سی تنها راه حل این مسئله احتمالا همان شیوه ای است که رئیس جمهور اتخاذ کرده: توجه دقیق به نقطه نظرات جمهوریخواهان و مباحثه مشخص بر سر تک تک جزئیات.

اواخر سال گذشته مجلس نمایندگان و سنای آمریکا لوایح متفاوتی برای اصلاح نظام بهداشت و خدمات درمانی آمریکا تصویب کردند اما ماه پیش و بدنبال پیروزی ناگهانی یک نماینده جمهوریخواه در انتخابات ویژه ایالت ماساچوست، همه تلاشها برای حل اختلافات به شکست انجامید.

این پیروزی موجب شد دمکراتها اکثریت قاطع 60 نفری خود در سنا را از دست بدهند. با ترکیب کنونی گرچه جمهوریخواهان همچنان در اقلیت هستند، اما می توانند با بحث های طولانی عملا از تصویب یک لایحه جنجالی جلوگیری کنند.

"فرصت تبلیغاتی"

نشست روز پنجشنبه که در ساعت 10 صبح به وقت محلی آغاز شد شامل مباحثی نظیر کنترل هزینه ها، اصلاح بیمه و گسترش نحوه پوشش بیمه ها بود.

بر اساس یک نظرسنجی انجام شده توسط روزنامه یو اس ای تودی و موسسه گالوپ تنها یک پنجم مردم معتقدند این مذاکرات تلویزیونی به نتیجه ای منجر خواهد شد.

مایکل بیرگس عضو جمهوریخواه مجلس نمایندگان شب قبل گفت این نشست تنها یک فرصت تبلیغاتی دیگر برای باراک اوباماست.

اما با وجود همه این اختلافات، دو طرف توانستند نقاط مشترک زیادی پیدا کنند.

باراک اوباما سرمایه سیاسی عظیمی صرف موضوع اصلاح نظام خدمات درمانی کرده و امیدوار است همه مردم از پوشش بیمه برخودار شوند و از آزارهای شرکتهای بیمه در امان باشند.

اما جمهوریخواهان می گویند آقای اوباما بدنبال ایجاد یک سیستم اروپایی است که تنها به بزرگ شدن دولت می انجامد.

آمریکا ثروتمندترین کشورجهان و تنها دمکراسی صنعتی است که همه مردمش از خدمات بیمه بهره مند نیستند.

مطالب مرتبط