احمدی نژاد با دبیرکل حزب الله لبنان دیدار کرد

احمدی نژاد، اسد، نصرالله
Image caption حسن نصرالله برای دیدار و گفتگو با احمدی نژاد به دمشق سفر کرد

محمود احمدی نژاد با دبیرکل حزب الله لبنان دیدار و گفتگو کرده است.

روز جمعه، 7 اسفند (26 فوریه، خبرگزاری دولتی سوریه - سانا - گزارش کرد که سید حسن نصرالله، دبیرکل جنبش حزب الله، به دمشق، پایتخت سوریه، سفر کرده و شامگاه گذشته در میهمانی شام رئیس جمهوری سوریه برای محمود احمدی نژاد حضور داشته است.

محمود احمدی نژاد روز گذشته به دعوت بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، برای یک دیدار رسمی دو روزه وارد دمشق شد.

به گزارش شبکه تلویزیونی المنار، متعلق به حزب الله، حسن نصرالله در ملاقات جداگانه ای با محمود احمدی نژاد "جدیدترین تحولات منطقه، و تهدیدهای صهیونیستی علیه لبنان و سوریه را مورد بررسی قرار داد."

در روزهای اخیر، آقای احمدی نژاد چند بار از تهدیدهای جدید اسرائیل علیه لبنان و سایر کشورهای عرب منطقه سخن گفته و ضمن ابراز آمادگی ایران برای مقابله با این تهدیدها، گفته است که در صورتیکه اسرائیل به عملیات تازه نظامی در منطقه دست بزند، نابود خواهد شد.

آقای احمدی نژاد دلیل افزایش احتمال درگیری نظامی در منطقه را توضیح نداده اما دو هفته پیش، سعد حریری، نخست وزیر لبنان، در مصاحبه با بی بی سی گفت که هواپیماهای اسرائیلی به طور مرتب به حریم هوایی لبنان تجاوز می کنند و در مورد احتمال حمله نظامی اسرائیل هشدار داد.

در هفته های قبل از آن نیز جنگ تبلیغاتی سوریه و اسرائیل شدت گرفته و دو طرف یکدیگر را به آمادگی برای دست زدن به تهاجم نظامی متهم کرده بودند.

شبکه تلویزیونی حزب الله گفته است که منوچهر متکی، وزیر امور خارجه ایران که محمود احمدی نژاد را در سفر به دمشق همراهی می کند، در ملاقات روز آقای احمدی نژاد و نصرالله در دمشق حضور داشت.

در این گزارش آمده است که "هیاتی مهم از مقامات حزب الله" سید حسن نصرالله را در سفر به دمشق همراهی کرده و اعضای آن در مذاکرات با طرف ایرانی شرکت داشتند اما در مورد این مذاکرات جزئیاتی را منتشر نکرده است.

روابط ایران و حزب الله

سفر حسن نصرالله به دمشق نشانه اهمیتی است که حزب الله لبنان برای برخورداری از حمایت های جمهوری اسلامی قایل است زیرا وی از زمان جنگ لبنان و اسرائیل در تابستان سه سال پیش تا کنون، به ندرت از لبنان خارج شده است.

Image caption رهبران جمهوری اسلامی حامیان اصلی جنبش حزب الله و حسن نصرالله محسوب می شوند

دبیرکل حزب الله ظاهرا به دلیل نگرانی از سوء قصد احتمالی توسط دستگاه های امنیتی اسرائیل، در سال های اخیر حتی در مجامع عمومی داخل لبنان، از جمله گردهمایی های سیاسی و مذهبی هم به ندرت دیده شده و ارتباط او با پیروانش معمولا از طریق ارسال پیام های ویدیوئی صورت گرفته است.

جنبش حزب الله تنها تشکل شبه نظامی لبنان است که در خاتمه جنگ داخلی آن کشور در سال 1990، تسلیحات و تجهیزات نظامی خود را حفظ کرده و دلیل آن را آمادگی برای مقابله با اسرائیل اعلام داشته است.

جمهوری اسلامی و سوریه از حامیان عمده حزب الله لبنان محسوب می شوند و به خصوص گفته می شود که دولت ایران و تعدادی از نهادهای دولتی امکانات گسترده مالی را در اختیار این گروه و هواداران آن قرار می دهد.

در جریان نا آرامی های بعد از انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری در ایران، شایع شد که بعضی از افراد لباس شخصی که در حملات خشونت آمیز به گردهمایی های مردم شرکت داشتند از اعضای حزب الله بوده اند که باعث خشم معترضان به انتخابات از این گروه شد.

همچنین، برخی سایت های مخالف دولت با چاپ تصاویری از افراد لباس شخصی، برخی از آنان را از افراد اعزامی حزب الله لبنان به ایران معرقی کردند.

حزب الله، ضمن تاکید بر حمایت خود از دولت جمهوری اسلامی و رهبران آن، هر نوع دخالت در درگیری های پس از انتخابات ایران و شرکت اعضای خود در برخوردهای خشونت آمیز با معترضان را تکذیب کرده است.

محمود احمدی نژاد در دمشق با رهبران گروه های فلسطینی مخالف صلح خاورمیانه نیز دیدار و گفتگو کرده است.

به گزارش منابع خبری سوریه، در این دیدار ها خالد مشعل، رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس، و چند تن از اعضای ارشد گروه های جهاد اسلامی و جبهه خلق برای آزادی فلسطین - فرماندهی کل - با آقای احمدی نژاد مذاکره کردند.

منابع غربی از جمهوری اسلامی به عنوان یکی از حامیان اصلی این گروه ها نام می برند و دولت آمریکا، که این گروه ها را تروریست می داند، از ایران و سوریه به عنوان دو کشور حامی تروریسم نام برده و آنها را هدف تحریم قرار داده است.

مطالب مرتبط