نخست وزیر سابق تایلند به سوء استفاده مالی محکوم شد

تاکسین شیناواترا
Image caption تاکسین شیناواترا می گوید به مبارزه سیاسی همچنان ادامه خواهد داد

دادگاه عالی تایلند تاکسین شیناواترا نخست وزیر سابق این کشور را در سوء استفاده از قدرت مقصر شناخته و رای داده است که نیمی از دارایی های مسدود شده وی که ارزش آن معادل دو میلیارد و 300 میلیون دلار است، ضبط شود.

آقای تاکسین در حال حاضر در خارج از تایلند زندگی می کند.

دادگاه عالی تایلند همچنین نظر داده که هنگامی تاکسین شیناواترا بر سر کار بود، بر خلاف قانون داشتن سهام در شرکت مخابراتی خانوادگی خود را مخفی نگاه داشته بود.

پس از سرنگون شدن آقای تاکسین در جریان یک کودتای نظامی در سال 2006، دولت تایلند دارایی های ناشی از فروش شرکت او را مسدود کرد.

قضات دادگاه، استدلال وکلای مدافع آقای تاکسین را رد کردند که می گفتند کمیسیون مبارزه با فساد که در افشای خلافکاری های وی نقش مهمی داشته، غیر قانونی بوده است.

تاکسین شیناواترا که در میان روستانشینان تایلند هنوز محبوبیت زیادی دارد، انجام هر گونه خلافکاری را رد می کند.

قبل از صدور رأی دادگاه، نیروهای امنیتی تایلند به دلیل نگرانی از احتمال بروز خشونت توسط طرفداران آقای تاکسین، به حال آماده باش کامل درآمده بودند.

ولی طرفداران وی که "جبهه متحد برای دموکراسی علیه دیکتاتوری" را تاسیس کرده اند می گویند در نظر ندارند تا قبل از نیمه ماه مارس دست به تظاهرات بزنند.

پس از صدور رأی دادگاه آقای تاکسین برای طرفداران خود از دوبی یک پیام ویدیویی فرستاد.

خبرنگار بی بی سی در بانکوک می گوید جو خارج دادگاه پس از صدور حکم همچنان آرام بود.

تاکسین شیناواترا می گوید پولی که او و خانواده اش به دست آورده اند کاملا از راه قانونی به دست آمده و او به مبارزه سیاسی علیه نخبگان نظامی تایلند ادامه خواهد داد.

مطالب مرتبط