برلوسکونی نظام قضایی ایتالیا را شبیه به حکومت طالبان خواند

سیلویو برلوسکونی
Image caption نخست وزیر ایتالیا خواهان تبرئه خود شده است

سیلویو برلوسکونی، نخست وزیر ایتالیا که درگیر دو محاکمه به اتهام فساد مالی است، دادستان ها و قضات ایتالیا را به طالبان افغانستان تشبیه کرده است.

او این سخنان را در یک گردهمایی انتخاباتی در شهر شمالی تورین ایتالیا پس از آن مطرح کرد که دادگاه عالی این کشور اعلام کرد حکم صادره برای یک وکیل بریتانیایی که به دلیل گرفتن رشوه از سیلویو برلوسکونی به زندان محکوم شده بود، شامل مرور زمان شده است و دیگر قابل اجرا نیست.

مقامات قضایی ایتالیا "توهین و پرخاشگری" نخست وزیر را محکوم کرده اند.

دادگاه عالی ایتالیا محکومیت سال 2007 دیوید میلز، وکیل امور مالیاتی بریتانیایی به جرم گرفتن رشوه ششصد هزار دلاری از سیلویو برلوسکونی در سال ۱۹۹۹ را لغو کرد.

جیان فرانکو چیانی دادستان دادگاه تایید کرد که آقای میلز رشوه گرفته اما گفت که این محکومیت به دلیل آنکه مشمول مرور زمان شده، دیگر قابل اجرا نخواهد بود و احتمال دارد که پرونده سیلویو برلوسکونی هم بر همین اساس مختومه اعلام شود.

نخست وزیر ایتالیا در یک گردهمایی در شهر تورین گفت که توطئه ای با هدف سرنگون کردن دولت او جریان دارد و افزود که اگر قانونی مورد علاقه دادستانها نباشد آن را به چالش می گیرند و دادگاه ها آن را رد می کنند.

سیلویو برلوسکونی سپس گفت: "سرنوشت ما به دست یک گروه طالبانی است و امروز دموکراسی ما در چنین وضعیتی قرار گرفته است."

نخست وزیر ایتالیا سپس پرونده دیوید میلز را بی اساس، پوچ و ساختگی خواند و خواهان تبرئه خود شد.

در ایتالیا به زودی انتخابات منطقه ای برگزار خواهد شد که به اعتقاد بسیاری محک آزمایشی برای دولت راست میانه سیلویو برلوسکونی خواهد بود.

نخست وزیر ایتالیا علاوه بر محاکمه در ارتباط با ارتشاء که به آقای میلز مربوط می شود، به اتهام خلافکاری مالیاتی در ارتباط با فعالیت های بازرگانی که قبل از ورود به عرصه سیاست داشته، نیز تحت محاکمه است.

بنا به گزارش خبرگزاری رویترز، کانون ملی وکلای ایتالیا سخنان سیلویو برلوسکونی را اهانت آمیز خوانده است.

خبرگزاری فرانسه هم به نقل از آنتونیو دی پیترو، از قضاتی که علیه فساد مبارزه می کرده و اکنون رهبر یک حزب کوچک سیاسی موسوم به "ایتالیای ارزش ها" است، گزارش داده: "اگر برلوسکونی بیگناه است، چرا نمی خواهد در دادگاه محاکمه شود و به جای آن، همچنان به اهانت های خود به نظام قضایی ایتالیا ادامه می دهد؟"

مطالب مرتبط