تعدادی از ناراضیان در کوبا اعتصاب غذا کردند

اورلاندو زاپاتا تامایو
Image caption اورلاندو زاپاتا تامایو هفت سال در زندان بود

در پی مرگ اورلاندو زاپاتا تامایو، یکی از ناراضیان زندانی در کوبا، تعدادی از مخالفان حکومت این کشور به اعتصاب غذا دست زدند.

به گزارش کمیسیون حقوق بشر کوبا که از گروه های مخالف حکومت این کشور است، چهار تن از زندانیان مخالف دولت به اعتصاب غذای جامد دست زده اند.

گوییرمو فاریناس، یک روزنامه نگار ناراضی که در شهر سانتا کلارا زندگی می کند نیز گفته است در نشانه همبستگی با آقای زاپاتا که سه شنبه پس از ۸۵ روز اعتصاب غذا در بیمارستانی در هاوانا درگذشت، به اعتصاب غذای کامل دست زده است.

مرگ اورلاندو زاپاتا تامایو محکومیت شدید بین المللی را به همراه داشت و رائول کاسترو، رئیس جمهوری کوبا در اقدامی بی سابقه از مرگ این زندانی سیاسی ابراز تاسف کرد.

آقای فاریناس به خبرگزاری افه اسپانیا گفت به این علت دست به اعتصاب غذا زده که نمی خواهد دولت در جهت مرگ سایر زندانیان سیاسی حرکت کند.

اورلاندو زاپاتا تامایو ۴۲ سال سن داشت و در سال ۲۰۰۳ در خلال موج بازداشت مخالفان دستگیر شده بود.

حدود ۷۵ ناراضی سیاسی در این سال در کوبا دستگیر و زندانی شدند.

آقای زاپاتا ابتدا به سه سال زندان محکوم شد ولی مجازات او در محاکمه های بعدی به جرم تمرد در زندان به ۲۵ سال زندان افزایش یافت.

عفو بین الملل خواستار "تحقیقات کامل" شده است تا معلوم شود آیا بدرفتاری با این زندانی در مرگ او نقش داشته است یا نه. آقای کاسترو ضمن ابراز تاسف از مرگ او گفته است که هیچ کس در کوبا شکنجه نشده است.

فیلیپ کراولی سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت که مرگ او پررنگ کننده این واقعیت "ناعادلانه" است که کوبا اکنون بیش از ۲۰۰ زندانی سیاسی دارد که به گفته او باید بدون معطلی آزاد شوند.

او گفت مقام های آمریکایی که هفته گذشته برای گفتگو درباره مساله مهاجرت به کوبا رفته بودند وضعیت آقای زاپاتا را مطرح کرده و از دولت کوبا خواسته بودند مراقبت های لازم پزشکی از او را فراهم کند.

دولت کوبا وجود زندانی سیاسی در این کشور را رد می کند.

مطالب مرتبط