آیا مردم حاضرند برای اخبار اینترنتی پول بدهند؟

ساختمان نیویورک تایمز
Image caption برخی رسانه ها همچون نیویورک تایمز قصد دارند دیگر مطالب رایگان بر روی اینترنت منتشر نکنند

تشنگان خبر تاکنون توانسته اند هر چقدر خبر می خواهند بطور رایگان در عرصه مجازی مطالعه کنند.

اما این روند ممکن است به پایان برسد. برخی روزنامه ها قصد دارند دیگر مطالب رایگاه بر روی اینترنت مشترک نکنند.

بسیاری از نشریات جهان، بدنبال کاهش درآمد ناشی از تبلیغات، اکنون بدنبال یافتن منابع مالی جدید برای تامین هزینه های خود هستند.

جاناتان هیوت مدیر بخش روزنامه نگاری در دانشگاه شهر لندن می گوید در سالهای اخیر تغییرات عظیمی در عرصه فناوری رخ داده است.

"با انتقال تبلیغات به عرصه مجازی، روزنامه با چالش های مالی و اقتصادی مواجه شده اند."

وی می افزاید اکنون روزنامه ها بدنبال یافتن راهی برای ادامه حیات هستند.

به گفته او هیچ کس هنوز پاسخ روشنی برای این مسئله نیافته است.

نیویورک تایمز و "شرکت نیوز" که متعلق به روپرت مرداک است می گویند خوانندگان اینترنتی آنها بزودی برای هر مقاله ای باید پول بدهند.

آقای مرداک صاحب روزنامه تایمز و سان در بریتانیا و نیویورک پست و وال استریت ژورنال در آمریکاست.

شرکت نیوز در سال منتهی به ژوئن 2009 ، 3 میلیارد و 400 میلیون دلار متضرر شد.

قیمت گذاری "حدسی"

آلن روسبریجر سردبیر روزنامه بریتانیایی گاردین می گوید این سیاست جدید تنها موجب می شود خوانندگان به رسانه های رایگان روی آورند.

Image caption جیمز مرداک بی بی سی را متهم کرده که با استفاده از پول مالیات دهندگان رقابت ناعادلانه ای برای شرکت های خبری خصوصی ایجاد کرده است

"در حال حاضر گاردین با (ماهانه) 36 تا 37 میلیون خواننده پس از نیویورک تایمز بزرگترین روزنامه انگلیسی زبان بر روی اینترنت است."

وی افزود: "اگر نیویورک تایمز خوانندگانش را ملزم به پرداخت پول کند، احتمال دارد که گاردین که با تیراژ خود روزنامه کوچکی در بریتانیاست، تبدیل به بزرگترین روزنامه انگلیسی زبان جهان بر روی اینترنت شود."

او معتقد است که روزنامه ها بهای مطالب اینترنتی خود را بطور "حدسی" انتخاب کرده اند و او هنوز آمادگی این را ندارد با چنین ریسکی به "پتانسیل خبری" روزنامه خود آسیب بزند.

بی بی سی بدلیل ارائه اخبار مجانی مورد حمله قرار گرفته و متهم شده است که وضعیت را برای شرکت های خصوصی که بدنبال فروش اخبار خود بر روی اینترنت هستند "بسیار دشوار" می کند.

جیمز مرداک مدیر عامل "شرکت نیوز" در اروپا و آسیا در اوت 2009 بی بی سی را متهم کرد با استفاده از پول مالیات دهندگان، موسسات تجاری خصوصی را در رقابت ناعادلانه ای قرار می دهد.

بسیاری از خریداران روزنامه ها اکنون به خوانندگان اینترنتی آنها تبدیل شده اند. اما علاوه بر این گوگل نیز با انتشار اخبار سایر رسانه ها بخشی از خوانندگان اینترنتی آنها را به خود جلب کرده و سود زیادی از آن کسب می کند.

اما گوگل این اتهام ها رد می کند. پیتر بارون رئیس بخش ارتباطات گوگل در بریتانیا می گوید: "این به هیچ وجه صحیح نیست که گفته می شود ما مطالب (نشریات) را به سرقت می بریم."

وی می افزاید: "کاری که ما می کنیم این است که سایت های روزنامه هایی را که مطالب خود را مجانی بر روی اینترنت می گذارند به خوانندگان ارسال می کنیم."

او تصدیق کرد که روزنامه ها در شرایط مالی دشواری قرار دارند و برای کمک به افزایش سود آنها اعلام آمادگی کرد.

پولی شدن مطالب روزنامه ها بر روی اینترنت ممکن است به ظهور نسل جدیدی از سایتهایی بیانجامد که مطالب مشابه را مجانی بر روی سایتهایشان می گذارند.

به گفته آلن روسبریجر کارآفرینان جوانی هستند که اکنون به حوزه خبرنگاری روی آورده و در جستجوی جایی برای خود در این عرصه هستند.

سایت journalism.co.uk شرکت رسانه ای رایگانی است که هزینه های خود را از طریق تبلیغات تامین می کند.

جان تامپسون ناشر شرکت رسانه ای ماوس ترپ که اداره journalism.co.uk را بر عهده دارد می گوید این عرصه جدید که شامل حوزه های تخصصی متعددی هم هست بیش از روزنامه ها حقوق می دهد.

او می گوید بسیاری از شرکت ها و نشریات تخصصی نیاز به استخدام کارشناس دارند بطوریکه می توان روزنامه ای راه انداخت که هزینه های خود را از طریق این تبلیغات استخدامی تامین کند.

پیتر پارون رئیس بخش ارتباطات گوگل در بریتانیا می گوید دلیلی ندارد که همه مطالب روی اینترنتی مجانی بماند.

"در آینده برخی مطالب رایگان و برخی نیز پولی خواهد بود."

مطالب مرتبط