افزایش تلفات زلزله شیلی و هشدار سونامی در ژاپن

زمین لرزه شیلی
Image caption بسیاری از شبکه راه های شیلی و بزرگراه های جدید این کشور بر اثر زلزله آسیب جدی دیده اند

مقام های دولت شیلی می گویند تا کنون بیش از سیصد نفر در زلزله شدیدی که مرکز این کشور را لرزاند، کشته شده اند و این بیم وجود دارد که تلفات این زلزله افزایش یابد.

زلزله روز شنبه (۲۷ فوریه) شیلی یکی از قوی ترین زمین لرزه ها است که تا کنون گزارش شده است. این زلزله به قدرت هشت و هشت دهم ریشتر، زندگی نزدیک به دو میلیون نفر در شیلی را تحت تاثیر قرار داده است.

مرکز این زلزله در ۱۱۵ کیلومتری شمال شرقی شهر کنسپسیون و ۳۲۵ کیلومتری جنوب غربی سانتیاگو، پایتخت شیلی بود.

نزدیک به هشت پس زلزله که بزرگی یکی از آنها نزدیک به هفت ریشتر بود، مناطق زلزله زده را تکان داده اند.

مقام های شیلی می گویند صدها هزار خانه در این زلزله ویران شده و ساختمان های بزرگ و پل ها فرو ریخته و جاده ها خراب شده اند.

شدت زلزله به حدی بود که یک کارخانه شیمیایی در حومه پایتخت دچار آتش سوزی شد.

خبرنگار بی بی سی در شیلی می گوید بسیاری از شبکه راه های شیلی و بزرگراه های جدید این کشور بر اثر زلزله آسیب جدی دیده اند.

میشل باشله، رئیس جمهور شیلی در نطقی تلویزیونی گفت که دولت او تلاش می کند تا اوضاع را سر و سامان دهد، اما کار زیادی برای انجام دادن وجود دارد.

شیلی به علت قرار گرفتن در منطقه ای زلزله خیز، در برابر بلایای طبیعی همچون زلزله آسیب پذیر است. در سال ۱۹۶۰، زمین لرزه ای به شدت نه و نیم ریشتر شهر والدیویا در شیلی را تکان داد که به کشته شدن ۱۶۵۵ نفر منجر شد.

باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا گفته است در صورت درخواست دولت شیلی، کشورش آماده است تا به زلزله زدگان کمک کند.

قطع آب و برق و تلفن

به دنبال زلزله شدید شیلی، آب، برق و تلفن در بسیاری از نقاط قطع شده و رئیس جمهور شیلی گفته است که دولت او تلاش می کند نیازهای اولیه زلزله زدگان را "هر چه زودتر" تامین کند.

گروه های امدادی از ساعات اولیه زلزله به مناطق مختلف اعزام شده و تلاش کرده اند تا افرادی را که زیر آوار مانده اند، نجات دهند.

فرودگاه بین المللی سانتیاگو از تبعات این زلزله دور نمانده و کلیه پروازهای آن برای مدت هفتاد و دو ساعت لغو شده اند. این فرودگاه دچار خرابی هایی هم شده و مقامات مسئول در حال تلاش برای بازگشایی آن هستند. تا اطلاع ثانوی، کلیه پروازهای این فرودگاه به فرودگاه مندوزا در آرژانتین منتقل شده اند.

هشدار سونامی و سیل

Image caption هاوایی از خطر سونامی مصون مانده است

زلزله مهیب شیلی منجر به وقوع سونامی نیز شده و در جزیره خوان فرناندز شیلی، پنج نفر تا کنون کشته و چند نفر نیز ناپدید شده اند.

ژاپن نیز نسبت به وقوع سونامی در سواحل خود در اقیانوس آرام هشدار داده و گزارش شده که موج هایی به بلندی سه متر در این منطقه مشاهده شده است. دولت این کشور به هزاران نفر در سواحل شمالی این کشور دستور تخلیه خانه های خود را داده است.

هاوایی از خطر سونامی مصون مانده و هشدارهای اولیه در مورد احتمال سونامی برای این منطقه پس از کاهش ارتفاع موج ها، تکرار نشده است.

فرار از زندان

مقامات شیلی می گویند پس از زلزله روز گذشته این کشور، نزدیک به ۲۶۰ نفر از زندانی در نزدیکی محل زلزله زده فرار کرده اند. دیوارهای این زندان به علت زلزله فرو پاشید. زندانیان این زندان پس از زلزله دست به شورش زدند و گروهی از آنها موفق شدند فرار کنند. مقامات شیلی می گویند حدود شصت نفر را توانسته اند بازداشت کنند.

مطالب مرتبط