رفع خطر سونامی ویرانگر در اقیانوس آرام

زمین لرزه شیلی
Image caption بسیاری از شبکه راه های شیلی و بزرگراه های جدید این کشور بر اثر زلزله آسیب جدی دیده اند

دولت شیلی می گوید برای کمک به زلزله زدگان این کشور که تعداد آنان به دو میلیون نفر می رسد نیازی به کمک های خارجی ندارد و وضعیت را تحت کنترل دارد.

مقام های دولت شیلی می گویند تا کنون بیش از سیصد نفر در زلزله شدیدی که مرکز این کشور را لرزاند، کشته شده اند و این بیم وجود دارد که تلفات این زلزله افزایش یابد.

زلزله روز شنبه (۲۷ فوریه) شیلی به قدرت هشت و هشت دهم ریشتر، یکی از قوی ترین زمین لرزه هایی است که تا کنون گزارش شده است.

مرکز این زلزله در ۱۱۵ کیلومتری شمال شرقی شهر کنسپسیون و ۳۲۵ کیلومتری جنوب غربی سانتیاگو، پایتخت شیلی بود.

نزدیک به هشت پس لرزه که بزرگی یکی از آنها نزدیک به هفت ریشتر بود، مناطق زلزله زده را تکان داد.

مقام های شیلی می گویند صدها هزار خانه در این زلزله ویران شده و ساختمان های بزرگ و پل ها فرو ریخته و جاده ها خراب شده اند.

خبرنگار بی بی سی در شیلی می گوید بسیاری از شبکه راه های شیلی و بزرگراه های جدید این کشور بر اثر زلزله آسیب جدی دیده است.

میشل باشله، رئیس جمهور شیلی در یک سخنرانی تلویزیونی گفت که دولت او تلاش می کند تا اوضاع را سر و سامان دهد، اما کار زیادی برای انجام دادن وجود دارد.

شیلی به علت قرار گرفتن در منطقه ای زلزله خیز، در برابر بلایای طبیعی همچون زلزله آسیب پذیر است. در سال ۱۹۶۰، زمین لرزه ای به شدت نه و نیم ریشتر شهر والدیویا در شیلی را تکان داد که به کشته شدن ۱۶۵۵ نفر منجر شد.

رفع خطر سونامی ویرانگر

زلزله شیلی، موجب یک سونامی شد که مساحت هزاران کیلو متر را در اقیانوس آرام در نوردید و سبب شد که برای 53 کشور منطقه از جمله نقاط دوری مانند ژاپن، زلاند نو و هاوایی در مورد احتمال سونامی هشدار داده شود.

ولی اکنون احتمال این خطر کاهش یافته است.

ارتفاع امواجی که در اثر سونامی ایجاد شده بود کمتر از حد پیش بینی شده بود و صدماتی که وارد کرد ناچیز بود.

مطالب مرتبط