تلاش مالکی برای کسب حمایت در انتخابات عراق

اعلان انتخاباتی
Image caption به برگزاری انتخابات پارلمانی عراق تنها یک هفته باقی مانده است

وزارت دفاع عراق از امروز 28 فوریه، دعوت به کار هزاران نفر از افسران نظامی دوره صدام حسین، رئیس جمهوری سابق این کشور را شروع کرده است.

با این دعوت، کل تعداد سربازانی که مجددا به کار گماشته می شوند به بیست هزار نفر خواهد رسید.

دعوت به کار نظامیان دوره صدام حسین یک هفته قبل از برگزاری انتخابات پارلمانی عراق صورت گرفته است و بسیاری به خصوص در جامعه اقلیت سنی از آن استقبال خواهند کرد.

این نظامیان در هنگام اشغال عراق در سال 2003، از کار برکنار شده بودند.

عده ای، ارتش منحل شده صدام حسین را تا حدودی مسبب سال ها خشونت های فرقه ای می دانند که در پی اشغال عراق بروز کرد.

شمار زیادی از نظامیان سابق عراقی که بسیاری از آنان سنی مذهب بودند، از مهارت های نظامی خود جهت کمک به شورشیانی استفاده می کردند که علیه نیروهای آمریکایی و دولت عراق که در آن شیعه ها اکثریت داشتند می جنگیدند.

دعوت به کار نظامیان سابق بخشی از سیاست رسمی آشتی ملی عراق است.

در حالی که تنها یک هفته به برگزاری انتخابات عمومی عراق باقی است، نوری المالکی، نخست وزیر عراق به دلیل حمایت از ممنوعیت نامزدی برخی از داوطلبان به دلیل ارتباط با حزب بعث صدام حسین، حمایت شماری از گروههای سنی مذهب را از دست داده است.

به همین جهت برخی از تحلیلگران می گویند دعوت به خدمت نظامیان دوره صدام حسین در حقیقت تلاشی از جانب نوری المالکی برای کسب محبوبیت است.

رد صلاحیت بیش از 500 نفر به عنوان ارتباط با حزب بعث که اکنون غیرقانونی اعلام شده، موجب شکاف عمیقی در جامعه عراق شد.

طرفداران رد صلاحیت شدگان می گویند تبعیض بدون تناسبی علیه آنان قائل شده اند.

راجر هاردی، گزارشگر بی بی سی در امور خاورمیانه می گوید اگر چه تمام نامزدها میهن پرستی خود و متعهد بودن به وحدت ملی را با صدای بلند اعلام کرده اند، هنوز شکاف بین عرب ها با کردها و نیز سنی ها و شیعیان، عامل غالب در صحنه سیاست عراق است.

راجر هاردی می افزاید اگر همه چیز در این انتخابات به خوبی پیش برود، برای دولت باراک اوباما، خروج از عراق طبق جدول زمانی موجود، به مراتب کار آسان تری خواهد بود.

بنا بر این جدول، کلیه نیروهای رزمی آمریکایی تا 6 ماه دیگر خاک عراق را ترک خواهند کرد.

مطالب مرتبط