درگیری پلیس اسرائیل با فلسطینیان در محوطه مسجد الاقصی

Image caption این محوطه برای مسلمانان و همچنین یهودیان مقدس است

پلیس اسرائیل با گروهی از فلسطینیان در محوطه ای مقدس برای مسلمانان و یهودیان در بیت المقدس شرقی درگیر شده است.

این افراد ساعات شب را در این محوطه، که مسلمانان آن را حرم شریف و یهودیان کوه معبد می نامند، سپری کرده بودند چون شایعه شده یهودیان تندرو درصددند آن را اشغال کنند.

صبح روز یکشنبه (28 فوریه)، پلیس اسرائیل برای بیرون راندن فلسطینیان وارد این مکان شد که کار به درگیری کشیده شد.

درگیری امروز در حالی رخ داده است که فلسطینیان به طور فزاینده ای خشمگینند که اسرائیل تصمیم گرفته است دو مکان دیگر در کرانه باختری را به فهرست میراث فرهنگی ملی خود اضافه کند.

رقابت برای کنترل یک محوطه

پلیس اسرائیل می گوید معترضان فلسطینی را، که حدود بیست مرد جوان بوده اند، بدون تلفات پراکنده کرده است و اکنون آرامش در این محوطه برقرار است.

میکی روزنفلد، سخنگوی پلیس اسرائیل گفت مردان مسلمان کمتر از پنجاه سال فعلا از ورود به این محوطه مقدس منع شده اند اما مردان مسن تر و زنان و کودکان اجازه دارند وارد شوند.

در ماه سپتامبر سال گذشته نیز درگیری هایی در این محوطه رخ داد. در آن زمان جوانان فلسطینی به سمت مردمی که فکر می کردند یهودیان تندرو هستند و قصد دارند مسجد الاقصی را تصرف کنند، سنگ پرتاب کردند.

آریل شارون، نخست وزیر سابق اسرائیل در سال 2000 از محوطه مقدس در بیت المقدس شرقی دیدن کرد؛ اقدامی که منجر به درگیری و خشونت در اسرائیل و اراضی فلسطینی شد و به انتفاضه دوم معروف شد.

بیت المقدس شرقی در سال 1967 در جنگ اعراب با اسرائیل به تصرف اسرائیل در آمد.

در سال 1996 تلاش برای باز کردن تونلی در کنار محوطه حرم شریف منجر به درگیری میان فلسطینیان و اسرائیلی ها شد که در نتیجه آن 80 نفر کشته شدند.

مطالب مرتبط