انتخابات پارلمانی و مجالس محلی تاجیکستان در حال برگزاری است

Image caption تا ساعت 16 به وقت محلی بیش از 70 درصد انتخابکنندگان در انتخابات پارلمانی تاجیکستان رأی داده‌اند

رأی گیری انتخابات پارلمانی و مجالس محلی در تاجیکستان از ساعت 6 صبح (به وقت محلی) روز یکشنبه، 28 فوریه در این کشور آغاز شد.

به گفته عبدالرحمان عبدالمنّانف، رئیس مرکز اطّلاعاتی کمیسیون مرکزی انتخابات و همه‌پرسی تاجیکستان، تا ساعت 16:00 به وقت محلی تعداد 73,8 درصد رأی‌دهندگان در سراسر کشور آرای خود را به صندوقها ریخته‌اند.

طبق اطّلاع این کمیسیون تا این زمان، در ولایت سغد شمار افرادی که رأی خود را به صندوقها انداخته اند 73.7 درصد، در ولایت ختلان 77,2 درصد، در ولایت کوهستانی بدخشان 80,3 درصد و در ناحیه‌های مرکزی 70,2 بوده است.

کمیسیون مرکزی انتخابات و همه‌پرسی در ساعت 12:00 انتخابات پارلمانی و مجالس محلی در تاجیکستان را "بر‌گزارشده" (انجام شده) اعلام کرد. آن زمان گفته شد که بیش از 50 درصد انتخاب کنندگان آرای خود را به صندوق ریخته‌اند.

هوای پایتخت تاجیکستان در روز انتخابات بارانیست و طبق گزارشها در برخی مناطق بلندکوه بارش برف هم مشاهده شده است. گفته می‌شود این وضع در برخی مناطق در جریان رأی دهی مردم اثر گذاشته است.

امامعلی رحمان، رئیس جمهوری تاجیکستان، حوالی ساعت 10 در در یکی از حوزه های انتخاباتی در شهر دوشنبه، در محلی نزدیک به منزلش و کاخ ریاست جمهوری، رأی خود را به صندوق انداخت.

آقای رحمان پس از رأی دهی به خبرنگاران گفت که وی طرفدار برگزاری انتخاباتی شفّاف و دموکراتیک در تاجیکستان است.

وی افزود: "انتخابات برای تاجیکستان تدبیر بسیار مهمی است. برای پیشرفت اقتصادی و اجتماعی و برای باز هم بالا رفتن آبروی و اعتبار دولت تاجیکان در عرصه بین‌المللی انتخابات هرچه شفّاف، آزاد و دموکرات تر برگزار شود، همان قدر برای مردم و دولت مهم است."

قهّار محکمف، رئیس جمهور پیشین تاجیکستان، نیز در همین مرکز رأی داده و به خبرنگاران گفت: "من به افرادی آواز (رأی) دادم، که غمخوار ملّت هستند."

در برخی مراکز رأی گیری، عکسهایی از رئیس جمهور، که رهبر حزب خلق دموکرات است، مشاهده می‌شد.

رحمت الله زایرف، رهبر حزب سوسیال-دموکرات و از مخالفان عمده آقای رحمان، بعد از ساعت 8 صبح در حوزه انتخاباتی 45 ناحیه سینای شهر دوشنبه رأی خود را به صندوق ریخت.

آقای زایرف در استناد به ناظران حزب خود در مراکز رأی گیری در مناطق مختلف تاجیکستان گفت که در برخی از حوزه‌ها "قانونشکنیهایی" رخ داده است.

محی‌الدین کبیری، رهبر حزب نهضت اسلامی تاجیکستان، از احزاب دیگر مخالف، بعد از ساعت 10 در مرکز رأی گیری شماره 32 شهر دوشنبه رأی خود را به صندوق ریخت.

وی نیز از "تخلّفاتی" خبر داد: "طبق گزارشهای به ما رسیده، هم در داخل و هم در بیرون تاجیکستان موارد تخلف و نقض قانون انتخابات به مشاهده می‌رسد."

در همین حال، ستاد انتخاباتی حزب نهضت اسلامی تاجیکستان در خبرنامه‌ای از موارد تناقض در برخی حوزه‌ها و مراکز رأی خبر داده است.

از جمله به نوشته این منبع، قاری زبید‌الله، نامزد حزب حاکم خلق دموکرات به مجلس محلی در جماعت راحتی ناحیه رودکی در برگه‌های رأی نامزد حزب نهضت اسلامی معرّفی شده است.

بیشتر مراکز رأی دهی در مکتبها واقع هستند.

در تالار مرکز رأی گیری شماره 49-50، که در مکتبی واقع در محله 32 برگزار شد، شعارهایی با عکسهای رئیس جمهوری تاجیکستان، که رهبر حزب حاکم خلق دموکرات است، به مشاهده می‌رسید.

چنین صحنه‌ای در برخی از مکتبهای دیگر شهر دوشنبه، از جمله در مراکز انتخاباتی 2 و 3 نیز به مشاهده رسیده است.