مراکز رای‌گیری برای عراقی های مهاجر آماده می‌شوند

زن عراقی در اردن در انتخابات دور پیشین عراق
Image caption انتخابات سراسری عراق، رویداد مهمی برای این کشور و سایر کشورها به شمار می رود

سازمان دهندگان انتخابات پارلمانی عراق می گویند تلاش می کنند به مهاجران عراقی این اطمینان خاطر را دهند که این انتخابات که در شانزده کشور برگزار می شود، آزاد و عادلانه خواهد بود.

اردن میزبان یکی از بزرگ ترین جوامع عراقی در جهان است. طبق گزارش ها، بیشتر پانصد هزار عراقی ساکن در اردن، از عراق در زمان جنگ فرار کرده بودند. گروهی از آنها از رهبران سیاسی و تجار و بازرگانان عراقی هستند که برخی از آنها با حکومت صدام حسین، رهبر سرنگون شده عراق ارتباطاتی داشتند.

نهاد عباس، مدیر کمیسیون عالی انتخابات عراق در اردن می گوید احتمالا 180 هزار عراقی بالای هجده سال، واجد شرایط رای دادن هستند.

پشت سر میز نهاد عباس، شعار "رای شما در انتخابات، برای آینده عراق است" دیده می شود. آقای عباس به خبرنگاران گفت انتخابات برای عراقی های ساکن اردن طی سه روز صورت خواهد گرفت و از جمعه، پنج مارس تا یکشنبه هفت مارس ادامه خواهد داشت.

مهاجران عراقی برای رای دادن باید کارت های شناسایی عراقی خود را همراه با گذرنامه و مدارک بین المللی از جمله اسناد پناهندگی سازمان ملل همراه داشته باشند.

رای گیری در اردن در چهار شهر امان، زرقا، اربد و مادبا انجام خواهد شد.

آقای عباس گفته است که رای دهندگان، رای خود را با جوهر پاک نشدنی از روی انگشت دست خواهند داد و ناظران بین المللی بر این روند نظارت خواهند داشت.

مدیر کمیسیون عالی انتخابات عراق در اردن گفته است راهکارهایی برای جلوگیری از تقلب در این انتخابات اندیشیده شده و قرار است تمام اسناد و مدارک و اسامی رای دهندگان به مقر این کمیسیون در اربیل عراق ارسال شود تا مورد تائید قرار گیرند. به گفته آقای عباس، این اسامی با اسامی رای دهندگان در شانزده کشور دیگر برای جلوگیری از تقلب احتمالی کنترل خواهند شد.

نهاد عباس همچنین گفت که پلیس اردن از مراکز رای گیری مراقبت خواهد کرد اما افراد در مراکز رای گیری مسئول جلوگیری از هر نوع تقلبی در صندوق های رای هستند.

انتخابات پارلمانی عراق رویدادی مهم برای این کشور به شمار می رود. این انتخابات به لحاظ خروج نیروهای آمریکایی از عراق نیز حائز اهمیت است.

بسیاری این سئوال را مطرح می کنند که این انتخابات در صورت تحریم آن از سوی اعراب سنی تا چه میزان معتبر خواهد بود.

مطالب مرتبط