پایان اولین سفر نخست وزیر هند به عربستان سعودی بعد از سی سال

Image caption آقای سینگ در سفرش به عربستان سعودی معاهده استرداد مجرمین را امضا کرد

مانموهان سینگ، نخست وزیر هند، امروز (دوشنبه، 1 مارس)، از سفر سه روزه اش به عربستان سعودی، باز می گردد. این اولین سفری بوده است که در نزدیک به سه دهه گذشته از سوی مقام صدارت هند به پادشاهی سعودی انجام گرفته است.

در جریان این سفر، دو طرف معاهده استرداد مجرمین را امضا کردند. امضای این معاهده از اهدافی بوده است که هند برای مدت ها به دنبالش بود.

آقای سینگ همراه با هیئت بزرگی از بازرگانان به عربستان سعودی رفت تا تجارت میان دو کشور و همچنین سرمایه گذاری سعودی ها در هند را ترغیب کند.

به دنبال سفر چهار سال پیش ملک عبدالله پادشاه عربستان سومی به هند، دیدار آقای سینگ از عربستان سعودی بخشی از تلاش های دو طرف برای ایجاد رابطه ای تازه میان دو کشور است.

عربستان سعودی سال هاست با پاکستان، رقیب هند در منطقه، روابط نزدیک داشته است. اما اقتصاد پر رونق هند به طور روز افزونی برای عربستان سعودی جذاب شده است. بخش عمده ای از نیاز هند به سوخت نفت توسط عربستان سعودی تامین می شود.

آقای سینگ از عربستان سعودی خواست تا بیش از پیش در فعالیت های اقتصادی هند سرمایه گذاری کند. ارزش تجارت میان عربستان سعودی و هند اکنون به 25 میلیارد دلار می رسد که نسبت به سال 2003 پنج برابر شده است.

با توجه به این که حدود دو میلیون هندی در عربستان سعودی سرگرم کارند، امضای معاهده استرداد مجرمین توسط آقای سینگ و ملک عبدالله مورد استقبال بسیاری در هند بوده است چون بنا به این معاهده دو طرف می توانند مجرمین را به کشورشان بازگردانند.

ویرجینیا گیدلی-کیچین، گزارشگر بی بی سی می گوید جزئیات کمی در باره برنامه هایی که آقای سینگ در مورد ثبات منطقه ای با ملک عبدالله مطرح کرده، علنی شده است.

اما تحلیلگران می گویند احتمالا نخست وزیر هند از پادشاه عربستان سعودی تقاضا کرده است به هند کمک کند از منافعش در افغانستان محافظت کند.

گفته می شود عربستان سعودی در مذاکراتی که در مورد وضعیت سیاسی افغانستان برگزار می شود، نقش ایفا خواهد کرد.

مطالب مرتبط