حزب حاکم برنده انتخابات پارلمانی تاجیکستان اعلام شد

Image caption حزب آقای رحمان برنده انتخابات پارلمانی اعلام شد

حزب حاکم خلق دموکرات برنده انتخابات پارلمانی تاجیکستان اعلام شد.

کمیسیون مرکزی انتخابات و همه‌پرسی تاجیکستان اعلام کرد که بیشتر انتخاب کنندگان در این کشور به طرفداری از حزب حاکم خلق دموکرات به رهبری امامعلی رحمان، رئیس جمهوری تاجیکستان، رأی داده‌اند.

میرزاعلی بالتویف، رئیس این کمیسیون، بعد از ظهر روز دوشنبه (1 مارس) در یک نشست مطبوعاتی گفت که در مجموع بیش از 87 درصد رأی‌دهندگان در انتخابات شرکت داشتند.

آقای بالتویف اعلام کرد، که در انتخابات حزب خلق دموکرات، که رهبر آن امامعلی رحمان، رئیس جمهور تاجیکستان است، 71.69 درصد آرای عمومی را به دست آورده است.

به این ترتیب، حزب نهضت اسلامی، که طی سالها از محبوبیّت گسترده‌ای در جامعه، بویژه در میان جوانان برخوردار شده است، با وجود پیش‌بینی تحلیلگران در مورد نفوذ قابل توجّه این حزب فقط 7.74 درصد آرای عمومی را به دست آورده است.

حزب کمونیست نیز 7.22 درصد آرا را به دست آورده است. این دو حزب از حدّ نصاب پنج درصدی برای وارد کردن نمایندگان خود به پارلمان عبور کرده‌اند.

از میان احزاب دیگر، حزب اصلاحات اقتصادی 4.69 درصد، کشاورزی 4.4 دموکرات0 0.84 درصد، سوسیال-دموکرات 0.72 درصد و سوسیالیست 0.72 درصد آرای انتخاب کنندگان را به دست آورده‌اند.

به گفته مسئولان کمیسیون مرکزی انتخابات، نتایج نهایی ‌آرا تا ده روز دیگر اعلام خواهد شد. امّا این کمیسیون می‌گوید که در حوزه کان‌بادام دور دوّم انتخابات برگزار خواهد شد. در این حوزه، شاکرجان حکیمف از حزب سوسیال-دموکرات از نامزدهای اصلی بوده است.

در همین حال، رحمت الله زایرف، که در نشست مطبوعاتی کمیسیون مرکزی انتخابات شرکت داشت، در باره نتایج انتخابات ابراز نارضایتی کرد و برگزاری انتخابات را "غیر دموکراتیک و غیر منصفانه" خواند.

Image caption آقای زایراف انتخابات را "غیردموکراتیک" خواند

آقای زایراف از جمله گفت: "اگر انتخابات آزاد و شفّاف برگزار می‌شد، ما لااقل 12 درصد آرا را به دست می‌آوردیم. ما هفت درصد را تنها در دوشنبه به دست آورده‌ایم..."

محی‌الدین کبیری و شادی شبدالف، رهبران احزاب نهضت اسلامی و کمونیست نیز از نتایج انتخابات پارلمانی و مجالس محلی ابراز نارضایتی کرده‌اند.

مسئولان کمیسیون مرکزی انتخابات پیشتر گفته بودند که شکایات جدّی در مورد بی‌نظمیها و تناقضات در جریان رأی گیری به کمیسیون مرکزی انتخابات وارد نشده است.

امّا از صبح روز دوشنبه (اول مارس) برخی از احزاب مخالف، از جمله حزب نهضت اسلامی و سوسیال-دموکرات از نحوه برگزاری انتخابات در تاجیکستان بشدّت انتقاد کردند.

هیئت ناظران سازمان امنیت و همکاری اروپا در بیانیه ای اعلام کرد، که "با وجود برخی اقدامات مثبت، انتخابات تاجیکستان با تعهدات (این کشور) به سازمان امنیت و همکاری اروپا و موازین دیگر بین‌المللی سازگار نبود."

امّا ناظران گروه شانگهای و اتّحادیه کشورهای همسود اعلام کردند، که انتخابات پارلمانی و مجالس محلی در تاجیکستان "به طور شفّاف و دموکراتیک" برگزار شده و بی‌نظمیها در انتخابات "جزئی" بوده است.

ضمناً، حزب حاکم خلق دموکرات از نفوذ گسترده‌ای در دستگاه حکومتی در سراسر تاجیکستان برخوردار است. در پارلمان فعلی نیز این حزب اکثر کلّ کرسیها را در اختیار دارد.

مطالب مرتبط