وبلاگ نویس مصری در دادگاه نظامی محاکمه می شود

وبلاگ نویس
Image caption شمار وبلاگ نویسانی که در مصر محاکمه می شوند، رو به افزایش است

دیدبان حقوق بشر به شدت از دولت مصر برای محاکمه یک وبلاگ نویس جوان در دادگاه نظامی این کشور انتقاد کرده است.

احمد مصطفی که بیست سال دارد، به انتشار اخبار نادرست متهم شده است. او سال پیش در وبلاگ خود به ادعاهای رایج در باره خویشاوند سالاری در یک دانشگاه نظامی مشهور این کشور پرداخت.

قانون اضطراری مصر که از سال 1981 به اجرا در آمده امکان بازداشت های نامحدود و محاکمه غیرنظامیان در دادگاه های نظامی را می دهد. مقامات مصر می گویند از این اختیارات به ندرت استفاده شده است.

احمد مصطفی اولین وبلاگ نویس مصری نیست که تحت محاکمه قرار می گیرد.

ماه پیش در جریان نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل در ژنو، نماینده مصر گفت که تعداد محدودی پرونده شهروندان عادی در دادگاه نظامی مطرح شده است.

یک هفته پس از این اظهارات، احمد مصطفی بیست ساله بازداشت و به انتشار اطلاعاتی که نزد ارتش طبقه بندی شده بود، متهم شد. او همچنین به انتشار اخبار نادرست در باره مقام هایی که مسئول پذیرش در دانشگاه نظامی بودند، متهم شد.

تنها مدرکی که به دادگاه ارائه شد، نوشته ای در وبلاگ شخصی احمد مصطفی بود.

کریستین فریزر، خبرنگار بی بی سی در قاهره می گوید هیچ تحقیقی در باره ادعای مطرح شده از سوی این وبلاگ نویس در مورد فساد صورت نگرفته است.

این وبلاگ نویس گفته بود برای حضور فرزند یک مقام با نفوذ در دانشگاه نظامی که آماده ارائه کمک های مالی بود، فرزند یک معلم از تحصیل در این دانشگاه محروم شد.

طبق دو معاهده بین المللی که به تصویب مصر نیز رسیده، دولت این کشور موظف است از آزادی بیان حمایت کند.

این در حالی است که دیدبان حقوق بشر می گوید شمار وبلاگ نویسانی که به اتهامات جعلی و نادرست زندانی می شوند، رو به افزایش است.

سال گذشته، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل پس از بازدید از مصر گفت محاکمه متهمان غیرنظامی در دادگاه های نظامی، نگرانی هایی را در باره استقلال دادگستری مصر ایجاد می کند.

مطالب مرتبط