نوری مالکی: رقبای سیاسی من از خارج پول می گیرند

نوری مالکی، نخست وزیر عراق
Image caption نوری مالکی با ایران روابط حسنه ای دارد و تا کنون چند بار به ایران سفر کرده است

نوری مالکی، نخست وزیر عراق رقبای سیاسی خود را به دریافت پول از قدرت های خارجی برای استفاده در تبلیغات انتخاباتی متهم کرده است.

آقای مالکی این اتهامات را در مصاحبه با بخش عربی بی بی سی عنوان کرد اما نگفت سخنان او متوجه چه کشورهایی است.

انتخابات پارلمانی عراق، یکشنبه هفت مارس برگزار می شود و احزاب و گروه های سیاسی عراق در باره دریافت پول از منابع خارجی، اتهاماتی را متوجه رقبای خود کرده اند.

آقای مالکی گفت: "بسیاری از آنها (رقبای سیاسی) از خارج پول دریافت می کنند و این مشکل از آنجا ناشی می شود که مجلس عراق نتوانست قانونی در باره نظارت بر احزاب سیاسی به تصویب برساند تا طبق آن، بتواند احزاب و گروهها را وادار به پاسخگویی در باره دریافت پول از خارج کند."

تحلیلگران بر این باروند که این مناقشه از آنجا ناشی می شود که برخی احزاب و گروه های سیاسی به همسایگان سنی عرب این کشور ربط داده می شوند و گروهی نیز با ایران شیعه پیوند می خورند.

نوری مالکی با ایران روابط حسنه ای دارد و تا کنون چند بار به ایران سفر کرده و با مقام های این کشور از جمله آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران و محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور این کشور دیدار کرده است.

تحلیلگران می گویند ایران مایل است یک دولت شیعه، همچنان در عراق اقتدار داشته باشد و از این رو به گروه های شیعه کمک می کند.

نوری مالکی در این مصاحبه در باره روابط کشورش با ایران نیز سخن گفته است. او در مصاحبه خود با بخش جهانی بی بی سی گفت اظهارات سفیر آمریکا در عراق را که می گوید ایران دارای منافع بدخواهانه و نفرت انگیز در عراق است، رد می کند.

نخست وزیر عراق گفت: "این برداشت (کریستوفر هیل، سفیر آمریکا در عراق) است. عبارت "نفرت انگیز"، قدری اغراق آمیز است. این امر محتمل است که ایرانی ها مانند سایر کشورهای عربی، تلاش کرده باشند تا در سیاست (عراق) به نحوی اثر بگذارند اما عبارت نفرت انگیز به این معنا است که فردی می خواهد چیزی را به کل خراب کند."

آقای مالکی در ادامه گفت: "آیا ایران واقعا می خواهد عراق را از میان ببرد؟ قطعا خیر."

نخست وزیر عراق در این مصاحبه همچنین به ایران و آمریکا هشدار داد که عراق را وارد اختلافات خود نکنند.

آقای مالکی گفت: "همه می دانند که میان ایران و آمریکا بحرانی وجود دارد و این روی عراق هم اثر گذاشته است."

نخست وزیر عراق افزود: "ما به آمریکایی ها و ایرانی ها گفته ایم که آنها هر قدر که بخواهند می توانند با یکدیگر توافق یا اختلاف داشته باشند اما نباید عراق را به میدان نبرد خود تبدیل کنند."

مطالب مرتبط