فتوای تازه در محکومیت بمبگذاری های انتحاری

شیخ طاهر القادری
Image caption شیخ طاهر القادری می گوید بمبگذاران انتحاری نباید فریب وعده به بهشت رفتن را بخورند

دکتر طاهر القادری، از روحانیون سنی مذهب مقیم پاکستان که دارای پیروان زیادی در بریتانیاست، در فتوای جدیدی که صادر کرده تروریسم و بمبگذاری انتحاری را محکوم کرده است.

وی که در حال حاضر برای مطرح کردن فتوای خود در لندن به سر می برد به هواداران خود گفت بمبگذاران انتحاری به جهنم می روند و هیچ مسلمانی که در صدد حمله انتحاری است نباید فریب این وعده ها را بخورد که بمبگذاران انتحاری عمر ابدی یافته و در بهشت زندگی خواهند کرد.

این روحانی، شبکه القاعده را یک "ابلیس قدیمی با نامی جدید" می خواند که به عقیده او به حد کافی با آن مبارزه نشده است.

شیخ طاهر در فتوای خود می گوید اسلام کشتار شهروندان بیگناه و بمبگذاری انتحاری را منع کرده است.

در ژوئیه سال 2005، چهار بمبگذار انتحاری به شبکه حمل و نقل بریتانیا حمله کردند که موجب کشته شدن بیش از 50 نفر شد.

کریستوفر لاندو، گزارشگر بی بی سی در مسائل مذهبی می گوید فتوای شیخ طاهر القادری از این جهت حائز اهمیت است که به این منظور صادر شده که به مسلمانان و دیگرانی که به نام اسلام دست به حملات انتحاری می زنند یادآوری کند که این گونه عملیات بهیچوجه در دین اسلام تایید نشده است.

ولی برخی از فقهای اسلامی در خاورمیانه چنین استدلال می کنند که مناقشه اسرائیل و فلسطینیان یک وضعیت استثنایی است و حملات "شهادت طلبانه" را می‌توان موجه دانست.

گزارشگر بی بی سی می افزاید شیخ طاهر امیدوار است صدور یک چنین فتوایی سبب شود اسلامگرایانی که می خواهند دست به خشونت بزنند، در این باره بیشتر فکر کنند.

طاهرالقادری که یک حقوقدان اسلامی سرشناس در پاکستان است، بنیانگذار جنبش منهاج القرآن است که یک اسلام غیر اسلامی و توام با بردباری را ترویج می کند.

ولی خبرنگاران می گویند در مورد این که او تا چه حد در پاکستان جدی گرفته می شود، جای سئوال است.

طاهر القادری به دعوت یک نهاد ضد افراط گرایی که بودجه آن را دولت بریتانیا تامین می کند به لندن آمده است.

مطالب مرتبط