واکنش خشم آلود تیموشنکو به اعلام سقوط دولت اوکراین

یولیا تیموشنکو
Image caption یولیا تیموشنکو شکست را نپذیرفته و به دادگاه مراجعه کرده بود

یولیا تیموشنکو نخست وزیر اوکراین و نامزد شکست خورده در انتخابات ریاست جمهوری اخیر این کشور، به اظهارات رئیس پارلمان این کشور که گفته بود دولت ائتلافی اوکراین سقوط کرده است، واکنش خشم آلودی نشان داده است.

رئیس پارلمان اوکراین دلیل سقوط دولت را نداشتن اکثریت پارلمانی خوانده بود.

خانم تیموشنکو گفت رئیس پارلمان اوکراین حق قانونی برای اعلام این خبر نداشته است.

وی شرکای سابق خود در دولت ائتلافی از جمله ویکتور یوشچنکو، رئیس جمهوری پیشین را مسبب از دست دادن اکثریت پارلمانی دولتش دانست.

خبرنگاران می گویند به نظر می رسد شماری از نمایندگان پارلمان از طرفداری از خانم تیموشنکو دست برداشته اند.

به این ترتیب خانم تیموشنکو همچنان پست نخست وزیری را حفظ خواهد کرد ولی ویکتور یانوکویچ، رئیس جمهوری کنونی اوکراین که خانم تیموشنکو را در انتخابات ریاست جمهوری شکست داد، قدرت را بیشتر قبضه خواهد کرد.

قرار است پارلمان اوکراین چهارشنبه هفته جاری برای دادن رای اعتماد به دولت خانم تیموشنکو تشکیل جلسه دهد.

در صورت رای عدم اعتماد پارلمان، رئیس جمهوری می تواند درخواست برگزاری انتخابات پارلمانی زودتر از موعد را بکند.

جمهوری اوکراین چندین سال است که با یک بن بست سیاسی مواجه است که در نتیجه آن توانایی مقابله با بحران اقتصادی حاد کشور را تا حدودی از دست داده است.

تحلیلگران می گویند تا هنگامی که خانم تیموشنکو همچنان رهبری دولت را به عهده دارد، احتمال می رود رقابت وی با آقای یانوکویچ سبب شود این بن بست همچنان ادامه یابد.

پس از اعلام نیتجه انتخابات ریاست جمهوری اوکراین در ماه فوریه گذشته، یولیا تیموشنکو شکست خود را نپذیرفت و به دیوان عالی اداری این کشور مراجعه و ادعا کرد که در شمارش آراء تقلب شده است.

دادگاه برای بررسی شواهد و مدارکی که خانم تیموشنکو به دادگاه تسلیم کرده بود نظر داد که مراسم تحلیف آقای یانوکویچ به عنوان رئیس جمهوری جدید اوکراین به تعویق بیافتد.

ولی خانم تیموشنکو متعاقبا شکایت خود را پس گرفت و به دنبال آن مراسم ادای سوگند آقای یاکونویچ در تاریخ 25 فوریه گذشته برگزار شد.

مطالب مرتبط