تاکید دولت شیلی بر برقراری امنیت نواحی زلزله زده

Image caption خانم باشله ده روز دیگر دوره ریاست جمهوری اش تمام می شود

میشل باشله، رئیس جمهوری شیلی گفته است که در پی اعزام هزاران نیرو به نواحی زلزله زده کشورش، اوضاع امنیتی این نواحی "تحت کنترل" در آمده است.

او با اعزام حدود ۱۴ هزار نیرو به نواحی اطراف کانسپسیون، نزدیک ترین شهر به کانون زمین لرزه روز شنبه، تعداد این نیروها را دو برابر کرده است.

دولت شیلی همچنین تلاش خود برای ارسال کمک از طریق دریایی و هوایی به مناطق زلزله زده را مضاعف کرده است.

مقام های دولتی تلفات زلزله مهیب شیلی را ۷۹۵ اعلام کرده اند.

به گزارش، خبرنگار بی بی سی در کانسپسیون، نیروهای ارتش و پلیس در خیابان ها حضور مشهودی دارند، اما کمک ها هنوز به درستی بین مردم نیازمند توزیع نمی شود.

این نیروها حداقل ۱۶۰ نفر را روز دوشنبه به اتهام غارت خانه ها و مغازه ها دستگیر کردند. در جریان درگیری با "غارتگران"، یک مرد ۲۲ ساله به ضرب گلوله کشته شد.

خانم باشله روز سه شنبه به "غارتگران" هشدار داد که تحت پیگرد قرار خواهند گرفت.

به گفته رئیس جمهوری شیلی، ارتش و پلیس "تدابیر لازم" را علیه هرگونه بی نظمی اتخاذ خواهند کرد.

دولت او به دلیل تاخیر در پذیرش کمک های خارجی مورد انتقاد مخالفان قرار گرفته است.

روز سه شنبه (۲ مارس) هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا به شیلی سفر و با خانم باشله که کمتر از ده روز از دوره ریاست جمهوری اش باقی نمانده است، دیدار کرد.

Image caption هزاران نفر در این زلزله خانه خود را از دست دادند

بر اساس گزارش ها، رئیس جمهوری شیلی خواهان دریافت محموله کمک هایی از جمله بیمارستان های صحرایی و دستگاه های تصفیه آب آشامیدنیست.

هیلاری کلینتون روز سه شنبه ۲۵ تلفن ماهواره ای به رئیس جمهوری شیلی تحویل داد و بر کمک ایالات متحده به این کشور تاکید کرد.

لوئیس ایناسیو لولا داسیلوا، رئیس جمهوری برزیل، نیز به سانتیاگو، پایتخت شیلی سفر کرده و برای کمک به شیلی اعلام آمادگی کرده است.

بسیاری از ۵۰۰ هزار نفر ساکنان کانسپسیون با کمبود غذا مواجهند و آب و برق آنها قطع شده است.

الیزابت بایرز، سخنگوی سازمان ملل متحد، می گوید که شیلی تقاضای برپایی بیمارستان های صحرایی با امکانات جراحی، پل های متحرک، تجهیزات ارتباطی، وسایل آشپزی، و اعزام تیم های ارزیابی و هماهنگی را داده است.

تصور می شود که حدود دو میلیون نفر دستخوش زلزله صبح شنبه قرار گرفته باشند. این هفتمین زلزله قدرتمند ثبت شده در جهان است و بدترین فاجعه ای است که شیلی در ۵۰ سال اخیر به خود می بیند.

مرکز این زلزله در ۱۱۵ کیلومتری شمال شرقی شهر کانسپسیون و ۳۲۵ کیلومتری جنوب غربی سانتیاگو، پایتخت بود.

حدود یک و نیم میلیون خانه در این زلزله آسیب دیده است.

یک موسسه ارزیابی در آمریکا هزینه بازسازی خسارات ناشی از زلزله شیلی را ۱۵ تا ۳۰ میلیارد دلار تخمین زده است که ۱۰ تا ۲۰ درصد تولید ناخالص ملی این کشور است.

در سال ۱۹۶۰، زمین لرزه ای به شدت نه و نیم ریشتر شهر والدیویا در شیلی را تکان داد که به کشته شدن ۱۶۵۵ نفر منجر شد.

مطالب مرتبط